26. října 2022
3 minuty čtení

Někdy je to doslova o prsa, tak na nic nečekejte a také se objednejte

Celý říjen vám připomínáme důležitost prevence rakoviny prsou. Přinesli jsme vám rozhovor s Andreou Chaloupkovou, statečnou a krásnou ženou, která si prošla onkologickou léčbou a svěřila se nám s průběhem svojí nemoci. Také jste se mohli dozvědět, jak si vyšetřit prsa. A protože jsme my v redakci slíbili, respektive slíbily, že na ultrazvuk také zajdeme, tady je krátká reportáž a užitečné rady.

Jak nám sdělila vedoucí radiologická asistentka jihlavské nemocnice Hana Bőhm Kalendová, na vyšetření je potřeba žádanka od obvodního lékaře nebo gynekologa. Rovněž můžete vyšetření absolvovat jako samoplátce, sonografie není podložená věkem, mamografický screening je od 45 let.

„Vyšetření je vždy na objednání. Mamografické vyšetření lze objednat i online. Čekací lhůta je okolo pěti dní. Na sono o něco delší. Vyberte termín mezi cyklem, kdy jsou prsa nejméně citlivá,“ vysvětluje vrchní sestra.

Před vyšetřením není potřeba žádná speciální příprava, stačí ranní sprška a holicí strojek. Když už budete u paží, vemte i nohy, však my víme, že to s obdobím dlouhých nohavic a silonek trochu flákáte. Naopak dnes vynechte deodorant, zvláště ten, který má v sobě kvůli zabránění pocení částečky stříbra, které na screeningu dělají problém. Dokonce mohou imitovat nález, jak dále vysvětluje vrchní sestra.
Co se týče deodorantů, pečlivě zkoumejte jejich složení, i když vás zrovna žádné vyšetření nečeká!

V danou hodinu se nahlašte u okénka „na rentgenu“ a pokračujte na konec chodby až k mamárnímu centru. Nezapomeňte kartičku pojišťovny a časopis do čekárny. Kdy jindy na něj máte čas, no ne?

 Pro sonografické vyšetření není potřeba vyplňovat žádný formulář, na mamograf ano. S sebou se budou hodit papírové kapesníky na dosušení. Při sonovyšetření se používá gel pro lepší přilnavost sondy, aby se vytlačil vzduch a nevytvářel se falešný signál.

V kabince si nechte osobní věci, nervozitu a oblečení. Na sebe doporučujeme tričko, halenku, košili, zkrátka cokoliv, u čeho se dá vysvléknout pouze vrchní část, abyste do ordinace nemusely komplet tak, jak vás příroda stvořila.

Já jsem kromě sympatické vrchní sestry měla štěstí i na moc milou paní doktoru Martinu Wollmuthovou, která mi u vyšetření laskavě zodpovídala i moje otázky. Za pět minut bylo hotovo i s negativním výsledkem. Juch, jde se do bufetu na chlebíček.

Pokud vyšetření není zcela bez nálezu, nemusíte v žádném případě hned panikařit. Na místě vám nabídnou další doplňující vyšetření nebo návštěvu chirurgické ambulance. Ani doporučení biopsie ještě nutně nemusí značit závažný problém.

Pamatujte, že prevence je základ a včasné odhalení problému může zachránit život. A někdy je to doslova o prsa. Tak na nic nečekejte, vemte kamarádku, sestru, mamku, babičku a směle do toho.  

Připravila: Anička Rásochová