26. dubna 2023
2 minuty čtení

Nejvyšší správní soud zrušil rozsudek týkající se trasy obchvatu Třebíče

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek krajského soudu týkající se trasy plánovaného obchvatu Třebíče. Dvě společnosti a zakladatel jedné z nich se u krajského soudu neúspěšně dožadovali zrušení části územního plánu Třebíče, aby koridor obchvatu zasahoval méně nebo vůbec do jejich nemovitostí. Koridor vede i přes průmyslovou zónu, kde mají své nemovitosti. Následně se obrátili na NSS. Po jeho rozhodnutí povede brněnský krajský soud o věci nové řízení. Rozsudek NSS je dostupný na úřední desce.

Starosta Třebíče Pavel Pacal (Pro Třebíč) za zrušením rozsudku krajského soudu vidí pouze formální nedostatky v odůvodnění, v nevypořádání se s návrhem, aby byla trasa obchvatu posunutá víc do Lorenzových sadů, a zasahovala tak méně do průmyslové zóny ve východním okraji města. "Krajský soud se tedy opomněl vypořádat s námitkou jiné „vhodnější“ varianty pro realizaci daného záměru, kterou stěžovatelé v projednávané věci výslovně navrhli," je uvedeno v rozsudku NSS.

"Je to prostě jen procesní věc, v uvozovkách mezi dvěma soudy, kdy jeden říká, že ten druhý se nedostatečně vypořádal s nějakou námitkou," řekl Pacal. Podle něho nebude mít nové rozhodnutí soudu dopad na přípravu stavby obchvatu, ani na nové definování jeho koridoru či změnu územního plánu.

Obchvat se týká silnice první třídy číslo 23, jeho stavbu by hradil stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Obchvat je součástí plánované trasy umožňující přepravu nadrozměrných a těžkých nákladů technologického vybavení pro výstavbu nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Podle ŘSD bude obchvat dlouhý asi šest kilometrů, jeho součástí bude několik mostů, tunel i tři mimoúrovňové křižovatky.

Zdroj: čtk
Foto: pexels.com

Dále doporučujeme