28. dubna 2023
2 minuty čtení

Nejvíce starých mobilů donesli čtenáři do knihovny v Telči

Přesně 1 612 starých mobilních telefonů přinesli v uplynulých měsících do svých oblíbených knihoven čtenáři na Vysočině. Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval Kraj Vysočina a kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL, a. s., se v regionu zapojilo přes třicet institucí ve městech i v menších obcích.

Kvůli spravedlivějšímu hodnocení byly knihovny rozděleny podle velikosti. Mezi nejmenšími obcemi uspěla knihovna ve Svratce, další dvě kategorie opanovaly knihovny v Třebíči a Telči. Dohromady si knihovny rozdělí odměny v celkové výši 40 000 korun.

Nejvíc telefonů v Telči

Absolutně nejvíc telefonů přinesli čtenáři do knihovny v Telči – dohromady 211 kusů. Ta se tak stala vítězem ve velikostní kategorii měst 1500-6000 obyvatel a navíc získala mimořádnou odměnu za nejvyšší počet vysbíraných přístrojů napříč všemi kategoriemi jako absolutní vítěz. V kategorii obcí nad 6 000 obyvatel se dařilo Městské knihovně v Třebíči, v níž se sesbíralo na 169 starých mobilních přístrojů. Mezi obcemi do 1500 obyvatel se na první příčce umístila knihovna ve Svratce, kam čtenáři přinesli 160 starých telefonů.

Dohromady se v celém kraji v rámci akce sesbíralo 1 612 starých mobilních telefonů, které poputují k odborné recyklaci. Díky tomu se řada surovin vrátí zpět do oběhu a nebude potřeba je nově vyrábět, ani těžit. „Lidé často staré mobilní telefony schraňují i několik let, v českých domácnostech jsou podle hrubých odhadů miliony nefunkčních přístrojů. Na sběrná místa přinesli čtenáři mobily, které už se takřka čtvrtstoletí nevyrábějí, nebo modely, které ve své době vydržely na příjmu bez nutnosti nabíjení i více než týden, což je z dnešního pohledu neuvěřitelné a raritou byl mobil z roku 1998,“ popsal Pavel Peroutka, regionální manažer společnosti ASEKOL pro Kraj Vysočina.

Zdroj: Tisková zpráva Kraje Vysočina