06. června 2022
7 minut čtení

Nejvíc jsem se bál zdravovědy, že budu muset někoho operovat, směje se nejlepší mladý cyklista Vysočiny, jedenáctiletý Marián z Čížova u Jihlavy

Marián Machovec z Čížova u Jihlavy se aktuálně pyšní titulem nejlepší mladý cyklista Vysočiny, který si zasloužil díky svému prvenství v krajském kole dopravní soutěže. Ta se konala minulý čtvrtek na dopravním hřišti v Jihlavě. Marián jezdí na kole od tří let, ale jak nám prozradil, před soutěží trému měl a vůbec nečekal, že vyhraje. Z výhry je „nadšenej“ a má radost nejen ze svého prvního místa, ale i z druhého, které získali jako družstvo reprezentující základní školu Nad Plovárnou, kde chodí do páté třídy.

Mariáne, nejdříve bychom ti chtěli moc pogratulovat k prvnímu místu a super reprezentaci. Řekni nám, jak ses na soutěž dostal?
Ve škole nám říkali, že bude tato soutěž, a ptali se, kdo umí jezdit na kole, tak jsem se přihlásil, protože na kole jezdím pořád, umím na něm od tří let a moc mě to baví.

Jak soutěž probíhala?
Jezdili jsme po celém dopravním hřišti, měli jsme na to pět minut a museli jsme jezdit na nějaká stanoviště. Jezdili jsme taky přes překážky a měli jsme zdravovědu. Tam jsme ošetřovali nahraný zranění. Museli jsme jezdit podle mapy a najít nejbezpečnější cestu. Jako poslední byly testy, dostali jsme papír a vybírali správnou odpověď.

Jaké disciplíny ses nejvíc bál, jestli vůbec nějaké?
Nejvíce jsem se bál té zdravovědy, že tam budu muset někoho operovat, a nepůjde mi to. :-) My jsme na ni už trošku před tím trénovali, ale i tak to pro mě bylo hodně těžký. Ale nakonec jsme si vytáhli to nejlehčí. :-))

Kde ses naučil předpisy, značky?
Trochu jsme se je učili už někdy ve třetí třídě, ale taky jsem všechny nevěděl.

Jaké to bylo, když jsi vyhrál?
Byl jsem hrozně nadšenej, vůbec jsem to nečekal, mamka s taťkou taky koukali. Všichni jsme byli nadšení, že jsme vyhráli i to druhé místo jako tým. Soutěžili jsme v týmu za školu, ale i každý sám za sebe.

V soutěži jsi samozřejmě musel všechno dělat správně, ale určitě umíš na kole i nějaké frajeřinky, viď?
Noooo, umím. :-)) Třeba jezdím jenom po zadním a taky řídím bez držení. To je asi všechno.

Za svůj výkon jsi vyhrál nové kolo. Už si ho stihl projet?
Ještě ne, teď někdy ho dostanu, vyřizují se nějaké ty papíry kolem. Bude větší než mám teď, celé zelené, a tohle dostane brácha.

Baví tě kolo, co ještě dalšího? A co tě naopak nebaví, třeba ve škole?
Baví mě fotbal, hraju na Bedřichově. Ve škole mě baví nejvíc tělocvik, a když už něco, tak matika. Máme ve škole moc hodný učitelky.

Takže jednou z tebe třeba bude fotbalista…
No, nebo bych chtěl být bagrista jako taťka.

Moc ti děkujeme za rozhovor, ať se ti tvoje sny splní, a pokud se přihlásíš i příští rok, tak přejeme, ať svoje prvenství obhájíš.
Určitě bych chtěl příští rok soutěžit zase.

O soutěži

Na organizaci soutěže se kromě Kraje Vysočina podílelo Ministerstvo dopravy – BESIP,  Policie České republiky, Krajské ředitelství policie kraje Vysočina a Český červený kříž Havlíčkův Brod. Soutěžilo se v pěti disciplínách: testy z pravidel provozu na pozemních komunikacích, praktická jízda po dopravním hřišti, jízda zručnosti,  poskytování první pomoci a orientace v mapě a dopravní cestě.

V krajském finále se utkalo 16 nejlepších soutěžních družstev cyklistů jednotlivých oblastních kol v rámci kraje, z toho 8 družstev v I. kategorii (10-12 let) a 8 družstev  ve II. kategorii (12-16 let). V I. kategorii  se na 1. místě umístili  Andrea Červenková  ze  ZŠ Senožaty a Marián Machovec ze ZŠ a MŠ Jihlava, Nad Plovárnou.  Vítězství ve II. kategorii  si odnesli Anděla Paclíková  ze ZŠ a MŠ Černovice a David Dvořák ze ZŠ a MŠ Radostín nad Oslavou.  Tyto vítězové byli oceněni hlavní cenou, kterou bylo jízdní kolo.

V soutěži družstev se I. kategorii umístila na 1. místě  ZŠ Budišov, na 2. místě ZŠ a MŠ Jihlava, Nad Plovárnou a na 3. místě ZŠ a MŠ Osová Bítýška.  V II. kategorii se na stupních vítězů umístila družstva škol v pořadí 1. ZŠ a MŠ Osová Bítýška, 2. ZŠ Senožaty, 3. ZŠ Jihlava, Havlíčkova.

Školám, jejichž družstva se umístí na prvním, druhém a třetím místě v I. a II. kategorii uděluje Kraj Vysočina finanční cenu v hodnotě 25.000,- Kč za první místo, 15.000,- Kč za druhé a 10.000,- Kč za třetí místo.