13. března 2023
2 minuty čtení

Největším bledulištěm na Vysočině provázejí ochránci přírody. Komentované prohlídky jsou osvětou i ochranou bledulí zároveň

Ochránci přírody zahájili v neděli letošní komentované vycházky do Národní přírodní rezervace Ransko ve Žďárských vrších, v níž roste nejvíc bledulí na Vysočině. Při úvodní dopolední vycházce sice svítilo slunce, ale květy bledulí jen tu a tam vykukovaly zpod sněhu, který napadl v sobotu. Vycházky do jedné z nejznámějších lokalit Ždárských vrchů bude správa CHKO pořádat i příští víkend. Řekl to nedělní průvodce Petr Piechula.

"Bledule už jsou prakticky v polovině svého vegetačního období. Jak se oteplilo na konci února, tak hned vyrazily," uvedl Piechula. Sníh a mráz růst jen pozastavil. Při procházce rezervací v době květu bledulí jsou vidět i jiné druhy rostlin, například jedovaté lýkovce. "Je to keř, který nakvétá drobnými růžovofialovými kvítky," uvedl Piechula. 

Bledule rostou na Vysočině i jinde, komentované vycházky v době jejich květu organizuje správa CHKO jenom v Ransku. "Ta lokalita je obecně známá a lidí je tam veliké množství, hlavně o víkendu," řekl ČTK ředitel správy Václav Hlaváč. Cílem je podle něj poskytnout lidem informace o území a zároveň předcházet tomu, aby nevstupovali do míst s bledulemi, protože by je poškozovali. Upozornil na to, že v celé národní přírodní rezervaci návštěvníci mohou chodit jen po veřejných cestách.

Bledule na Vysočině rostou například i v přírodních rezervacích Údolí Chlébského potoka na Bystřicku, Jechovec poblíž Telče a Hroznětínská louka na Havlíčkobrodsku.

Zdroj: čtk
Foto: pixabay.com