03. března 2023
3 minuty čtení

Nejnižší nabídku na stavbu Horácké multifunkční arény dala firma GEMO. Stát bude 1,9 miliardy korun

Horáckou multifunkční arénu v Jihlavě postaví olomoucká firma GEMO, která podala ve výběrovém řízení nejnižší nabídku v hodnotě 1,909 miliardy korun bez DPH. O stavbu mělo zájem pět uchazečů, uzavření smlouvy s vybraným dodavatelem schválila rada města.

Účastníci ještě mají 15 dní na odvolání. Pokud bude možné stavbu arény zahájit na přelomu června a července, měla by být dokončená do září 2025.

„Znovu jsme si zhodnotili to, jestli jsou splněna, co se týče té nejvýhodnější nabídky, všechna kritéria," řekl primátor Petr Ryška. Po čtvrtečním rozhodnutí rady město poslalo výsledek výběrového řízení účastníkům.

„Hlasování, které probíhalo na radě města, bylo jednomyslné. To znamená, že tento postup, který zde byl představen, má stoprocentní podporu současného vedení města," řekl Radek Popelka, náměstek primátora z hnutí ANO.

Podle nastavených lhůt by stavební práce mohly začít v červnu nebo na přelomu června a července. Nejdřív se bude bourat starý stadion, na jehož místě aréna vznikne. Na demolici a novou výstavbu bude mít firma 26 měsíců.

Na arénu má město slíbené dotace za 800 milionů korun - půl miliardy od kraje a 300 milionů od Národní sportovní agentury. Zbývající náklady kryje úvěry a vlastními penězi. „Rádi bychom snížili ten podíl města, tak, jak už jsme několikrát deklarovali. Pevně věříme, že se nám ještě nějaké zdroje podaří získat," uvedl Ryška.

Mezi dalšími uchazeči o stavbu arény bylo sdružení firem Syner a Geosan Group s cenou 1,988 miliardy korun. Sdružení HMA - Metrostav DIZ, OHLA ŽS, Podzimek poslalo cenovou nabídku 2,083 miliardy Kč, BAK stavební společnost, a.s., nabídla jihlavskou arénu postavit za 2,199 miliardy korun a akciová společnost PKS stavby za 2,242 miliardy Kč. Jde o nabídky bez DPH.

„GEMO je významná stavební firma, její obrat se pohybuje kolem čtyř až pěti miliard korun, zaměstnává stovky lidí," řekl David Beke, radní města a manažer výstavby HMA. Dodal, že velké stavby tato firma prováděla například v Praze a na severní Moravě. "Reference, které se nám podařilo získat, jsou veskrze pozitivní," uvedl.

Zdroj: čtk
Foto: Fb Město Jihlava

Dále doporučujeme