22. listopadu 2022
5 minut čtení

Nejlepším předskokanem urologa je partnerka, která často odhalí, že je s varlaty něco jinak

Movember není jen holení knírku a selfíčka s ním. Movember (knír - moustache a listopad November) vznikl proto, aby upozorňoval na mužské zdraví. Stejně jako ženy prohmatávají jednou měsíčně svá prsa, pánové by měli prohmatávat svá varlata. I když byl původně Movember zaměřený na prevenci rakoviny prostaty, postupem času se součástí osvěty stala i rakovina varlat. Protože tu zkrátka je a je možné jí prevencí předcházet. O varlatech jsme si povídali s uroložkou Monikou Žižlavskou, která provozuje svoji ambulanci v Třešti, a tak máme spoustu cenných informací od té nejpovolanější.

Mužská varlata zasluhují pozornost mužů minimálně stejnou jako prsa jejich protějšku. Samovyšetření by se měli věnovat minimálně jednou měsíčně zejména muži ve věku od 15 až 40 let. Ideálně ještě déle, ale právě čtyřicítka je věk, kdy počet odhalených onemocnění statisticky klesá. Nejvíce nádorů se objevuje u mladíků ve věku kolem 25 let.

Každý muž ví, jak jeho varlata vypadají, nebo je minimálně zná na omak. A právě tohoto zažitého pocitu v dlani by se měl držet. Pomyslné výstražné světlo by mělo začít blikat ve chvíli, kdy objeví něco, co tam předtím nebylo. Není ale třeba začít panikařit hned, jak je něco „jinak”. Protože se občas stane, že paniku způsobí cysta nebo nadvarle, které si v zápalu samovyšetření nahmatají. Vyhledat doktora ale rozhodně nebude nikdy na škodu. Protože jedině urolog vás může vyšetřením a následným ultrazvukem uklidnit, popřípadě zahájit léčbu.

„Muži by měli vědět, že varlata mají být zhruba podobně velká. Mají mít, řekněme, příjemnou konzistenci. Nemají mít na nich žádné hrbolky. Neměla by se zničehonic zvětšit, nebo zmenšit. A že to, že je nic z toho zmiňovaného nebolí, neznamená, že se nic neděje, protože onemocnění bolet nemusí,” vysvětluje zásadní body, na které si dát pozor, uroložka Monika Žižlavská.

Nejlepším předskokanem urologa je partnerka

Velmi často se stává, že muže „dokope” na urologii právě jeho žena nebo přítelkyně. I ona je ta, která ví, jak standardně jeho varlata vypadají, a která jediná je skutečně zodpovědně prohmatává, a tak si zkrátka změny všimne. Ideální chvíle pro takovou prevenci je ale stejně v rukách muže. Vyžaduje totiž klid a teplo. Tedy nejlépe po teplé sprše, určitě ne po příchodu z mrazivého počasí:

„Protože když jsou varlata třeba na mrazu, nemají pohodlí a jsou, lidově řečeno, nalezlá nahoru. Teplá sprcha je ideální. To jsou v klidu a pěkně spadnou do šourku. V klidu znamená, že by prohmatávání nemělo probíhat ani přímo po sexu nebo jiných aktivitách“, zdůrazňuje Monika Žižlavská.

Strašákem není alkohol ani cigarety, ale úraz nebo opakované záněty

Protože jde v tomto případě o rakovinu orgánu, nemůže být prevencí očkování, jako v případě rakoviny děložního čípku u děvčat. Jedinou prevencí je být na své nádobíčko opatrný. Častou příčinou jsou totiž opakované záněty nebo úrazy například při sportu. Proto se fotbalistům a hokejistům doporučuje suspenzor. Procento je malé, ale zvýšené riziko to je. Zdravá výživa v tomto případě velkou roli nesehraje, potvrzuje Monika Žižlavská:

„Dost často člověk vídá, že nádory varlat chodí po sportovcích, to je i takový důkaz, že to může postihnout úplně každého.”

Úspěšnost léčby je velká, většinou ale znamená ztrátu varlete

V případě rakoviny varlete je nejrychlejší a nejsprávnější postup varle obětovat. Neplatí pravidlo, jako například u rakoviny prsu, že všemu předchází  biopsie. Tady se jedná rychle.

„Dříve platilo pravidlo 24 hodin. Dnes už je to trochu jinak, protože se bojíme, jestli tam nebude nutná chemoterapie, takže se mužům dávají dva až tři dny na zamrazení vzorku spermatu. To si zamrazí před operací, nebo jdou rychle na operaci na odstranění varlete, ale pak mají ještě to druhé, než nastoupí nějakou léčbu, tak aby vzorek měli.”

Podle uroložky Moniky Žižlavské se totiž může stát, že je pacient po chemoterapii neplodný. V případě, že je plodnost zachovaná, stejně prvních pět let po chemoterapii platí přísná pravidla, kvůli velkému riziku pro nenarozený plod. Poškozené spermie mohou způsobit dítěti genetickou vadu. 

I když každoroční osvětová akce Movember je viditelná už na začátku listopadu, kde se muži oholí a do konce měsíce si nechávají růst knírek, neměla by s koncem listopadu a dorůstáním bíbra skončit. Právě rakovina varlat je na rozdíl od rakoviny prostaty problémem zejména mladých mužů, plně aktivních a zakládajících rodiny. Mužů, kteří budují domovy, kariéry, poznávají hranice své i okolních zemí, ochraňují svoje milované ženy a děti. Ale aby to mohli s láskou dělat, musí v první řadě ochránit hlavně sami sebe.

A o rakovině prostaty bude náš druhý díl.

Připravila: Ivon Kavalierová
Foto: archiv Mudr. Žižlavské, pixabay.com, pexels.com