14. května 2023
2 minuty čtení

Nejdřív zkoumat, potom bourat

V Jihlavě začne v příštím týdnu archeologický výzkum, který předchází bourání starého zimního stadionu. Archeologové budou pracovat ve Smetanových sadech, kde bylo v minulosti pohřebiště. Podle předpokladu potrvá terénní část jejich výzkumu asi tři měsíce, na ni navážou laboratorní a antropologické práce. Radnice to uvedla na webu. Místo starého stadionu nechá město postavit víceúčelovou arénu za 1,9 miliardy korun.

Pracovníci společnosti Archaia Brno budou zkoumat zejména hroby, které se blízko zimního stadionu mohou nacházet po bývalém hřbitově. "Objevené ostatky budou pochovány a část jich bude využita pro další zkoumání odborníky. Stejně se postupovalo i při výstavbě malého zimáčku," uvedl David Beke (ODS), jihlavský radní a manažer výstavby Horácké multifunkční arény (HMA). Malá zimní hala vedle starého stadionu je otevřená od roku 2013.

Demolice starého sportoviště začne, až budou dokončená všechna řízení. Město chtělo původně zahájit demolici počátkem léta. Radní Beke na čtvrtečním jednání zastupitelstva řekl, že i když teď všechno dobře půjde, začne stavba nejdřív v půli prázdnin, spíš k jejich konci.

Zdroj: čtk
Foto: redakce