24. června 2022
3 minuty čtení

Navzdory válce bude letošní grafika jihlavského festivalu dokumentů optimistická

Ve zvláštní sekci letošního Festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava chtějí organizátoři letos představit filmy vztahující se k válce. Právě aktuální ukrajinský konflikt, ve kterém se naše společnost nachází, by mohl být důvodem, proč je budou diváci vnímat jinak, než v době, kdy byly natočeny. Také část výtěžku ze vstupného 26. ročníku festivalu dokumentů poputuje ukrajinským filmařům, kteří aktuálně buď boují přímo na frontě nebo zaznamenávají boj s kamerou v ruce.

"Přijde nám podstatné, že právě dokumentární festival stojí za dokumentaristy, kteří zaznamenávají to, co se děje. Víme, že když to není zaznamenané, tak pak třeba nejsou důkazy," řekl ředitel festivalu Marek Hovorka při odhalení letošní grafické podoby celé akce.

Stejně jako loňský rok je autorem plakátu výtvarník a knižní grafik Juraj Horváth. Plakát zdobí barevné kruhy, které vznikly soutiskem mnoha tvarů. Výslednou podobu tvoří podle Hovorky vrstvy podobně, jako se lidem vrství zážitky nebo myšlenky třeba při čtení knížek.

Na Festival dokumentárních filmů, který nabídne výběr českého i světového dokumentu, se můžete těšit 25.-30. října 2022.

Zdroj: ČTK
Foto: Facebookové stránky Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

Dále doporučujeme