15. října 2022
2 minuty čtení

Naléhavé upozornění z radnice: nechoďte k šachtě sv. Jiří, hroutí se!

Jak už jsme informovali v článku, v lese pod Rudným probíhal tento týden bezpečnostní průzkum vedený Báňskou záchrannou službou. Na šachtě byl zjištěn pokles terénu, a tak zde státní podnik DIAMO na objednávku Ministerstva životního prostředí s pomocí vrtné soupravy zkoumal bezpečnost šachty sv. Jiří. Obavy se potvrdily – šachta je nestabilní a hroutí se.

V místě šachty se vytvořila přibližně jedenapůlmetrová hluboká propadlina, která postupně dál praská a hrozí další propady. Hloubka kráteru může vést až 80 metrů pod zem do bývalé šachty důlního díla.

„Šachtu je třeba co nejdříve zabezpečit, místo sanovat a teprve potom může být obnoven pohyb turistů. Teď je opravdu nutné, aby lidé respektovali zákaz vstupu a neničili pásky ohraničující nebezpečný prostor,“ uvedl Jiří Kostinec z Báňské záchranné služby Libušín.

Statutární město Jihlava bylo osloveno pouze jako majitel pozemků a nikoliv důlního díla. Zaměstnanci oddělení správy podzemí ve spolupráci s oddělením památkové péče nad prováděnými pracemi drží dozor jako zástupci města. 

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovyoci