18. ledna 2023
3 minuty čtení

Na Zakarpatí posílá Vysočina další humanitární pomoc

Už tento týden vypraví Kraj Vysočina další dodávku potřebných věcí  do Zakarpatské oblasti Ukrajiny, svého partnerského regionu.

Do dvou týdnů na Zakarpatí odjede i hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek a bude jednat o další pomoci.

Podle ředitele Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeňka Kadlece na Ukrajinu ve čtvrtek zamíří dodávka, která původně sloužila krajskému ústavu sociální péče.

„Je ve stavu, kdy tam ještě nějakou službu může udělat, ale pro nás už je neefektivní," řekl Kadlec. Zároveň na Ukrajinu pojedou i dva vyřazené autobusy, které věnoval Královéhradecký kraj a Vysočina zajišťuje jejich předání ukrajinské straně. „V autobusech i dodávce budeme mít naložený další materiál. Povezeme tam menší elektrocentrály, použité ledničky nebo ponorná čerpadla," uvedl Kadlec.

Kraj Vysočina spolupracuje se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny 13 let. Finanční pomoc zajišťuje prostřednictvím dobročinného fondu ViZa. Peníze byly dřív určené především na opravy škol či zdravotních a sociálních zařízení nebo na podporu spolkové činnosti. Zatímco v letech před válkou fond podpořil ročně několik projektů menšími částkami, loni šla většina peněz na opravu internátu, který může sloužit jako dočasné ubytování uprchlíků. V Zakarpatí nyní podle informací kraje našlo dočasně zázemí asi 400 000 lidí z oblastí Ukrajiny, kde jsou boje intenzivnější.

Při cestě, kterou hejtman na Ukrajinu absolvuje, dopraví kraj na Zakarpatí tři vysloužilé sanitní vozy využívané dřív krajskými záchranáři a jiný potřebný materiál od měst a obcí z Vysočiny.

„Moje cesta je spojená také s kontrolou investičního projektu, který jsme podpořili v loňském roce. To byla právě rekonstrukce internátu přímo v Užhorodě, který už dnes slouží uprchlíkům z východu Ukrajiny. Je to z naší strany standardní postup, že jedem zkontrolovat, jak byly naše prostředky využity," řekl hejtman. Podle něho bude při návštěvě s ukrajinskými partnery zároveň jednat o tom, jak by mohla Vysočina pomoci letos. V krajském rozpočtu má pro zahraniční spolupráci vyčleněných 6,5 milionu korun, obdobně jako loni.

Zdroj: čtk
Foto:Facebookový profil Vítězslava Schreka, hejtmana Kraje Vysočina