19. února 2023
2 minuty čtení

Na Vysočině našlo zázemí asi 17 tisíc Ukrajinců, kteří utekli před válkou

V asi půlmilionovém Kraji Vysočina našlo za poslední rok zázemí takřka 17 000 lidí z Ukrajiny, kteří utekli před ruskou agresí ze své vlasti. Nejvíce, asi 5 400, jich podle údajů ministerstva vnitra žije na Jihlavsku, druhým okresem s nejvyšším počtem ukrajinských uprchlíků je Pelhřimovsko. Pelhřimov na pomoc lidem dočasně ubytovaným ve městě vyhlásil loni zjara sbírku, dárci na ni dosud věnovali asi 400 000 korun, nejvíc v první polovině loňského roku.

Z darované částky už město využilo asi 300 000 korun. Příchozím z Ukrajiny z nich zpočátku hradilo hlavně jídlo, pak také vybavení domácností včetně praček nebo ledniček. Peníze byly určené také na péči o předškolní a školní děti, které dostávaly zadarmo obědy. Hradily se z nich také učebnice a lekce češtiny. Sbírku Pelhřimov otevřel 4. března 2022, je povolená na tři roky. Dárců je ale v posledních měsících minimum, na účet přicházejí stokoruny.

Podle informací na webu krajského úřadu zřídily loni v březnu sbírku na pomoc lidem z Ukrajiny i Pacov, Jemnice nebo Havlíčkova Borová.

Krajské asistenční centrum pomoci

Příchozím z Ukrajiny začalo 2. března 2022 sloužit jihlavské Krajské asistenční centrum pomoci, kde se uprchlíci registrovali a získali povolení potřebná k pobytu včetně zdravotního pojištění. Doposud jím podle informací kraje prošlo asi 16 500 lidí, přibližně 1300 z nich potřebovalo zajistit ubytování. Školy na Vysočině navštěvuje cca 2000 ukrajinských dětí, přes 1700 z nich je ve školách základních.

Uprchlíky ubytovává ve svých objektech i přímo Kraj Vysočina. Využil k tomu budovy někdejších sociálních zařízení v Humpolci a v Křižanově. 

Ukrajina čelí ruskému útoku od 24. února 2022.

Zdroj: čtk, foto: pixabay.com