28. června 2023
2 minuty čtení

Na Vysočině mohou chudší domácnosti znovu žádat o dotace na kotle od 1. září

Na Vysočině mohou domácnosti s nízkými příjmy znovu požádat o příspěvek na výměnu kotle na vytápění od 1. září. Lhůta na podání žádosti bude tentokrát jeden rok. Kraj může v tomto dotačním kole rozdělit 111,5 milionu korun, což postačí na výměnu nejméně 575 kotlů. Po dnešním zasedání krajské rady to novinářům řekla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).

"Dnes jsme jednak akceptovali rozhodnutí o poskytnutí dotace od ministerstva životního prostředí a zároveň jsme vyhlásili výzvu k předkládání žádostí," řekla Hajnová. Lidé, kteří splní nastavené podmínky, mohou dostat dotaci na pořízení kotle na biomasu nebo tepelného čerpadla. Plynové kotle už podporované nebudou, uvedla náměstkyně. Žádosti bude možné podávat jen elektronicky. "Předpokládáme, že během prázdnin zase objedeme celou Vysočinu s informačními semináři," řekla Hajnová.

Domácnostem s nízkými příjmy poskytoval kraj dotace na výměnu starých kotlů za nové zdroje s ekologičtějším provozem poprvé vloni, uspělo všech 788 žadatelů, kteří splnili podmínky dotačního programu. Vysočina tehdy na tento účel dostala nejdřív 119 milionů korun. Kvůli mírnému převisu žádostí kraj ještě požádal ministerstvo o dalších pět milionů.

Dotační program na výměnu kotlů v domácnostech vyhlásilo ministerstvo životního prostředí s cílem zlepšit čistotu ovzduší v zemi. Obyvatelé Vysočiny mohli o dotaci poprvé požádat v lednu 2016. Schváleno bylo od té doby 9300 žádostí o dotaci na výměnu kotlů, vyplaceno bylo 786 milionů korun.