23. prosince 2022
3 minuty čtení

Na Vysočině jede sedm sjezdovek. Sněhu máme dost. Když nebude pršet a přijedou lidi, tak určitě pojedeme, zní z Čeřínku

První vleky se minulý týden v pátek rozjely na Šacberku a na Čeřínku u Jihlavy, v neděli u Světlé nad Sázavou. V minulých dvou dnech se začalo lyžovat také na Křemešníku, v Lukách nad Jihlavou a na Žďársku na Harusově a na Fajtově kopci. Ode dneška je veřejnosti přístupný okruh pro běžkaře v Jihlavě, který je také s technickým sněhem. Upraveným tratím s přírodním sněhem ale škodí obleva.

Po minulých mrazivých dnech se dnes teploty na Vysočině dostávají místy i nad nulu, občas prší. Podle meteorologů se v dalších dnech dá čekat ještě větší oteplení. "Déšť upraveným stopám vůbec nepomohl. Obleva je na obzoru a kdo si chce trochu zalyžovat, ať určitě neváhá," uvedl dnes web Lyžařské Novoměstsko. Strojová úprava tratí teď není možná. "Sázkou na jistotu je jistě fryšavský 'ledovec', který vždy odolává mnohem déle než jiná území," uvedl web.

Obleva by mohla zastavit vlek na Kadlečáku u Světlé nad Sázavou. Další provozovatelé sjezdovek v kraji oslovení ČTK věří, že se jim díky velkým sněhovým zásobám podaří provoz udržet. Na některých svazích leží sněhová vrstva vysoká i přes půl metru. "Sněhu máme dost. Když nebude pršet a přijedou lidi, tak určitě pojedeme," řekl Vladimír Cháb za sjezdovku Čeřínek.

Kratší otevírací dobu budou mít skiareály na Štědrý den. Na Čeřínku se bude lyžovat do 13:00, jinde do 14:00 nebo do 15:00. Na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí bude na Štědrý den zavřeno, pak bude i tam celodenní provoz.

Na běžky v Jihlavě

Běžkařský okruh v jihlavském areálu Český mlýn měří půl kilometru, obsahuje stopu pro klasiku i dráhu pro bruslařský styl. Teplé počasí by v nejbližších dnech podle tiskové zprávy radnice nemělo tuto trať ohrozit. "Máme ještě dostatek sněhu na případné rozšiřování areálu, až zase začne mrznout," uvedl Milan Koten ze spolku Lyžařské Jihlavsko, který se po dohodě s městem o stopy stará. Na trati je 50 až 100 centimetrů sněhu a je tam také hromada technického sněhu, který mohou děti využít pro bobování nebo sáňkování.

Zdroj: čtk
Foto: Ivona Kavalierová (únor 2022)

Dále doporučujeme