29. května 2022
2 minuty čtení

Na Vysočině je letos menší zájem o příměstské tábory. Důvod?

Na Vysočině je letos menší zájem o příměstské tábory, které v létě nabízejí dětem program jen během dne, bez nocování. Pobytové tábory jsou naplněné jako v předchozích letech. Do cen táborů se ještě plně nepromítl současný růst cen, protože organizátoři je stanovili už na přelomu roku. ČTK to řekl Jan Burda, předseda Rady dětí a mládeže Kraje Vysočina.

"Co se týče příměstských táborů, tam zaznamenáváme trošku menší zájem, který si neumíme vysvětlit. Já si myslím, ale je to jen spekulace a nemám ji nijak potvrzenou, že je to finanční otázka. Místo příměstského tábora se snaží rodiče dát děti někam k babičce, protože už to začíná být trochu finančně náročnější," řekl Burda. Je podle něj možné, že lidé, kteří dřív volili příměstský tábor kvůli nižší ceně, si letos nemohou dovolit ani to.

Pětidenní příměstský tábor stojí podle informací organizátorů mezi 1000 a 2000 korun. Na pobytové tábory si musejí rodiče připravit i trojnásobek, nejlevnější týdenní pobyty stojí okolo 3000 korun, stejně dlouhý pobyt ale může vyjít i na 7000 korun.

Krajské hygienické stanici (KHS) na Vysočině zatím organizátoři nahlásili 56 běhů letních dětských rekreací pro 4725 dětských účastníků. ČTK to sdělila mluvčí krajské hygienické stanice Jana Böhmová. Ohlášení podle ní bude přibývat, podle zákona o ochranně veřejného zdraví platí povinnost hlásit akci hygienikům jeden měsíc před zahájením. "V červnu před začátkem prázdnin budeme mít aktuálnější údaje," uvedla Böhmová.

Loni bylo ohlášeno 585 akcí pro 29 192 dětí. Stovky akcí očekává Burda i letos. "Pobytových táborů jsou stovky, dětí jsou na nich tisíce. Vysočina je v tomto hodně tradiční a bývá tady hodně táborů, i když dneska příroda na Vysočině kvůli kůrovci není to, co bývala. Pořád je ale Vysočina jedním z největších krajů, co se týče táborů," řekl Burda. 

Zdroj: ČTK, foto: www.pixabay.com