31. října 2022
3 minuty čtení

Na Vysočině chce šest obcí dotace, aby mohly přestavět brownfieldy

Na Vysočině požádalo šest samospráv o dotaci na přestavby nevyužívaných nemovitostí. Světlá nad Sázavou by chtěla peníze využít na rekonstrukci budovy koupaliště stavěného v 80. letech minulého století u Sázavy blízko náměstí, které se nepovedlo zprovoznit. Velká Losenice na Žďársku chystá opravy části bývalého lihovaru, Jemnice na Třebíčsku požádala o dotaci na revitalizaci zámeckého pivovaru. 

Do programu ministerstva průmyslu a obchodu na regeneraci takzvaných brownfieldů bylo přijato 35 projektů, nejvíc jich je z Vysočiny. Dělit se v tomto programu bude 500 milionů korun. Letos poprvé nemusí být revitalizovaná nemovitost využitá pouze k podnikání, mohou v ní být například i různé služby nebo obecní byty.

Radnice ve Světlé nad Sázavou by chtěla s pomocí dotace budovu u někdejšího venkovního bazénu opravit tak, aby v ní mohlo být zázemí pro plánovaný koupací biotop. Město předpokládá, že by na akci, u níž se odhad nákladů předběžně pohybuje okolo 85 milionů korun, mohlo dostat až 36 milionů.

Záměr Velké Losenice se týká staré třípatrové budovy bývalého lihovaru. Po opravách v ní mají být kanceláře, dílny a skladovací prostory pro podnikání. Obec tam má také v plánu vytvořit zázemí pro spolky a pro setkávání veřejnosti. "V nejvyšším patře jsou tři byty," uvedl starosta Radek Pátek (KDU-ČSL) k projektu s rozpočtem okolo 38 milionů Kč.

V Herálci pod Žákovou horou na Žďársku vznikne v případě přidělení dotace i obecní muzeum. Obec by ho chtěla udělat v podkroví domu číslo 221, jemuž se říká Špačkův. Suterén domu by měl po úpravách sloužit jako hospoda, která v této obci s 1300 obyvateli chybí, prostor v prvním patře by měl být upravený pro scházení lidí.

Z Herálce přišly do dotačního programu dvě žádosti. Obě se podle starosty Zdeňka Gregora (nestraník) týkají domů, které se dlouho nevyužívají. Náklady na jejich rekonstrukci v součtu podle předpokladu úřadu převýší 30 milionů korun. V patře druhého domu připraveného k opravám by měly být tři byty a v jeho spodní části by obec chtěla mít řeznictví s bufetem. "Aby byla nějaká obslužnost obyvatel a dělníků, kteří jezdí do Herálce," řekl starosta.

Poslední záměr z Vysočiny se podle webu týká stavebních úprav víceúčelového domu ve Valči na Třebíčsku.

Zdroj: čtk
Foto: pixabay.com