13. února 2023
2 minuty čtení

Na stromy i do džungle. Novoměstská galerie připravuje letošní první výstavu

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě připravuje letošní první výstavu, jejíž vernisáž se koná ve středu 15. února. Představí na ní díla renomovaných autorů: intermediální tvorbu Veroniky Šrek Bromové a malbu a kresbu Otto Plachta, známého jako malíře džungle, kde většinu roku pobývá.

Veronika Bromová

Intermediální umělkyně Veronika Bromová vystavovala na mnoha místech Evropy, Ruska, USA a Asie. Reprezentovala Českou republiku na Bienále v Benátkách v roce 1999. Jádrem její práce je tělo, ženství, rod, rodina, alternativní rodina, příroda, mytologie. V poslední dekádě rozvíjí své vlastní způsoby rituálu – performance.

Otto Placht


Otto Placht bývá nazýván malířem džungle. Od roku 1993 proslul velkými obrazy inspirovanými pravidelným pobytem v jihoamerické džungli u peruánských domorodých obyvatel z indiánského kmene Šipibó. Placht v Jižní Americe pobývá vždy několik měsíců v roce už od 90. let minulého století. Placht se oženil se ženou z kmene Šipibó, který je proslulý rituály spojenými s nápojem ayahuasca z odvaru z lián.

Galerie zároveň dokončuje instalace nové stálé expozice sochaře Vincence Makovského. Výstavu otevře 15. února, nová expozice bude slavnostně otevřena zřejmě v květnu. ČTK to řekli kurátor výstavy Jakub Orel Tomáš a ředitelka galerie Věra Staňková.

Zdroj: Horácká galerie Nové Město na Moravě, čtk