21. června 2022
4 minuty čtení

Na střechách dvou jihlavských škol bude fotovoltaika

Jihlava nechá příští rok osadit malé fotovoltaické elektrárny na střechy školy a školky, požádá na ně o dotaci. Město předpokládá celkové náklady včetně daně okolo 1,5 milionu korun, které by se bez získání příspěvku měly vrátit do devíti let a s dotací do šesti let. Pořízení elektráren dnes schválili jihlavští zastupitelé 19 hlasy. Proti projektu nebyl nikdo, ale 14 zastupitelů se hlasování zdrželo.

Fotovoltaické panely nechá město příští rok osadit na střechy Mateřské školy Resslova a Základní školy speciální Březinova. Tyto dva objekty vyšly z průzkumu městských budov pro tento účel jako nejvhodnější, uvedl náměstek primátorky Petr Ryška (ODS) v úvodu debaty. "My věříme, že nějakou dotaci bychom na to mohli dostat, takže nám to přijde jako dobré řešení, byť v tuto chvíli jsou to nějaké peníze navíc," řekl k záměru.

Město chce osadit fotovoltaické elektrárny s instalovaným výkonem do deseti kWp, na které nepotřebuje mít licenci na výrobu elektřiny ani stavební povolení. Podle Aleny Kottové z městského odboru rozvoje jde o projekty, které jsou ve finančních možnostech města. Školy podle ní většinu vyrobené elektřiny samy spotřebují a jenom minimum z ní budou dodávat do sítě.

Podle zastupitele Radka Popelky z opozičního hnutí ANO jsou takové malé fotovoltaické elektrárny řešením pro rodinný domek, soudí ale, že je také otázka, jestli školy dokážou solární energii skutečně využít. "Protože nejvíc to bude vyrábět v létě, kdy jsou ty budovy víceméně zavřené," řekl. Na střechy vybraných budov by se podle jeho názoru vešly minimálně trojnásobně velké fotovoltaické elektrárny.

"My jsme se rozhodovali, jestli jít do nějakých větších projektů, ale vzhledem k tomu, že Jihlava s fotovoltaikou ještě nemá moc zkušeností, tak jsme chtěli první rok pojmout spíš jako pilotní, abychom si to vyzkoušeli," řekl energetik města Jakub Schebesta.

Podle náměstka primátorky Víta Zemana (Žijeme Jihlavou) školská zařízení fungují i přes léto a jejich provoz je i v této době energeticky náročný.

Osazením těchto dvou fotovoltaických elektráren se podle předpokladu radnice sníží roční odběr elektřiny z distribuční sítě o 15,5 megawatthodiny (MWh). Při předpokládané ceně elektřiny pro rok 2023 ve výši 7400 korun za MWh bez DPH by tak podle podkladů na webu radnice mělo město ročně bez daně ušetřit skoro 115 000 korun.

Zdroj: ČTK
Foto: www.jihlava.cz/jezkovyoci

Dále doporučujeme