02. srpna 2022
3 minuty čtení

Na některé události bychom neměli zapomínat. Jihlava si připomene oběti politických procesů 50. let

Vzpomínkové setkání, kterým si v Jihlavě připomeneme oběti politických procesů 50. let, se uskuteční už tuto neděli 7. srpna u památníku v ulici Tyršova u budovy Vysoké školy polytechnické. Právě tady byla v minulosti věznice krajského soudu, kde 3. srpna 1951 na dvoře popravili politické vězně Václava Drbolu, Františka Kopuletého, Antonína Mitysku, Drahoslava Němce, Františka Pařila, Antonína Plichtu a Antonína Škrdlu.

Mše svatá, pietní akt i procházka

Nedělní program začíná v 8:30 mší svatou v kostele svatého Ignáce na Masarykově náměstí, kterou bude celebrovat P. Cyril Vojtěch Kodet, O. Carm., převor konventu karmelitánů v Praze – Liboci. Od 10 hodin se pak uskuteční pietní akt u památníku Smírčí kameny v ulici Tyršova. „Hosté položí květiny, popravené uctíme minutou ticha a naplánovány jsou i projevy zástupců Konfederace politických vězňů ČR, zástupců města a kraje. Na závěr pak zahraje česká hymna,“ uvedl k programu mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Po stopách politických procesů

Od 11 hodin se mohou zájemci připojit k procházce Po stopách politických procesů a poprav 50. let. „Začátek je v budově Vysoké školy polytechnické a skupina půjde na Ústřední hřbitov k hrobům popravených a pomníku Zaváté šlépěje. Procházka povede kolem Dělnického domu, Šlezingerovy vily, kostela v ulici Matky Boží a skončí u sochy T. G. Masaryka před budovou jihlavského gymnázia. Procházka potrvá zhruba hodinu a půl a zájemce provede Marie Bohuňovská, autorka knihy Zaváté šlépěje. Osud sochaře Šlezingera.

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovy-oci