27. prosince 2022
2 minuty čtení

Na letošní Vánoční pokoj jihlavské nemocnice přispěli lidé přes sto tisíc korun. Sbírka je prodloužena do konce roku

Desátý ročník charitativní sbírky Nemocnice Jihlava nazvaná Vánoční pokoj, která slouží ke zlepšení prostředí některého z nemocničních pokojů, vynesla přes 108 000 korun, jak vyplývá z informací na webu sbírky.

Letošní sbírka je určená na vybavení pokoje oddělení chirurgie B. „Pečujeme o imobilní pacienty, kteří se potýkají se sníženou soběstačností v důsledku základního onemocnění, u kterých hrozí riziko vzniku dekubitů nebo velmi často již s dekubity přicházejí," řekla staniční sestra chirurgického oddělení Šárka Hinková.

V minulosti už nemocnice z vánoční sbírky vybavila pokoj dětského oddělení, traumatologie, gynekologicko-porodnického oddělení nebo chemostacionáře.

Desátý vánoční pokoj bude podle Moniky Zachrlové, mluvčí jihlavsé nemocnice, vybavený během příštího roku, kdy začne sloužit pacientům. Smyslem je udělat pokoj hezčí a zpříjemnit tak pacientům pobyt v nemocnici. Ubytování na něm je bezplatné, není vedený jako nadstandardní pokoj.

Pro pořádání sbírky se nemocnice před lety inspirovala u jiných vánočních sbírek, při kterých si mohou lidé vybrat konkrétní věc, na kterou přispějí. Letos se vybíralo i na mechanický invalidní vozík, matraci proti proleženinám, sprchovací lehátko, povlečení či obrazy. Sbírku původně ohlášenou do Štědrého dne nemocnice nechá otevřenou do začátku příštího roku.

Nejštědřejší byli lidé v roce 2016, kdy se pro pokoj oddělení geriatrie a následné péče podařilo vybrat přes 226 000 korun. Loňská sbírka pro hematologicko-transfúzní oddělení vynesla přes 130 000 korun. „Je možné, že lidé šetří, zvažují, rozmýšlí, kam dát každou korunu. Letos se opravdu ozvalo méně dárců, ale zase přispívají větší částkou, i deseti či dvaceti tisíci," řekla Zachrlová.

Zdroj: ČTK
Foto: Nemocnice Jihlava