26. října 2022
2 minuty čtení

Na jihlavském festivalu dokumentárních filmů se včera rozdaly první ceny

Jihlava žije tento týden dokumenty a včera zahájený Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava už rozdal první ceny. Za nejlepší krátký film v kategorii Krátká radost ji v Jihlavě získal snímek Modrá postel belgické režisérky Lize Cuveeleové zachycující vztah mileneckého páru. Předaná byla také cena za nejlepší dokumentární knihu, za pozoruhodný přínos pro producenty a Cena Respektu, kterou získala redakce Voxpot za reportáž s názvem Vítr, slunce, revoluce: Evropa na cestě k záchraně klimatu. Hlavní festivalové ceny letošního 26. ročníku převezmou filmaři v sobotu, festival potrvá do 30. října.

Cena Respektu udělovaná na festivalu pošestnácté upozorňuje na zásadní domácí i zahraničí reportáže odvysílané v období od 1. října loňského roku do 1. října roku letošního. Letošní vítězná reportáž zachycuje snahu Evropy přejít během 30 let na bezuhlíkový provoz. Skupina Voxpot působí čtyři roky, zprostředkovává reportáže z celého světa.

Ocenění APA World Excellence Award získala rumunská producentka Ada Solomonová. Podle producenta Jiřího Konečného, který dnes vítězku vyhlásil, je smyslem ceny upozornit na důležitou roli producentů při vzniku dokumentárních filmů. Solomonová jich má za sebou přes 50.

Cena za nejlepší dokumentární knihu se letos udělovala podruhé. Má prohloubit povědomí o knižní dokumentární tvorbě. Získala ji publikace Břehy nejsou na dohled Jitky Kosíkové a Marka Uhlíře, která popisuje příběh ženy, která ve službách Lékařů bez hranic zachraňuje uprchlíky ve Středozemním moři.

Festival má své soutěžní i nesoutěžní sekce. Jeho součástí je také diskuzní Inspirační fórům nebo speciální program věnovaný dětem. Nově se letos festival zvlášť soustředí na teenagery. "Pro nás je to cílová skupina číslo jedna," řekl dnes ředitel festivalu Marek Hovorka.

Zdroj: čtk, Foto: Jan Hromádko/FB Mezinárodní festival dokumentárních filmů