25. listopadu 2022
3 minuty čtení

Na hradu Kámen oslaví advent, potom dojde na tři roky k jeho uzavření

O adventních víkendech od 26. listopadu do 18. prosince 2022 budou probíhat speciální prohlídky ve vánočně vyzdobených interiérech hradu Kámen, kde si návštěvnici budou moci připomenout historii adventu a Vánoc, zvyky a tradice. Proběhne také zdobení perníčků, vánoční hradní punč, betlémy, tematický kvíz a výstava výrobků dětí z mateřské školy. Následující tři roky zůstane hrad uzavřený kvůli jeho opravě a budování nové expozice v hodnotě více než 100 milionů korun.

Na opravu hradu, který je v majetku Kraje Vysočina, bude možné získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Podle žádosti budou náklady asi 105 milionů korun. „To je částka, která odpovídá cenám v září a říjnu, kdy jsme finišovali se žádostí a aktualizovali jsme ceny, nicméně za tři čtvrtě roku může být cena úplně jiná, ale doufáme, že ne," řekl  OndřejHájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov, které hrad spravuje. Získat dotaci, která by pokryla více než polovinu nákladů, má podle něho chystaná oprava velkou šanci, definitivně bude rozhodnuto zřejmě v lednu příštího roku.

Následovat bude stěhování exponátů, výběr dodavatele a zahájení stavby. Hrad zůstane po tři roky zavřený, jeho uspořádání neumožňuje zachovat provoz jen v jeho části nebo ji zprovoznit dřív. Ředitel se obává, aby návštěvníci po dobu rekonstrukce na hrad nezapomněli, připomínat se jim bude alespoň provozem nedaleké kaple Panny Marie Bolestné zpřístupněné letos, ve které budou probíhat i nadále kulturní akce.

Exponáty budou podle Hájka umístěné do několika depozitářů, část motocyklů muzeum využije a vystaví je v pelhřimovském zámku, některé se vrátí soukromým sběratelům, kteří je zapůjčili. Vrátí se také kusy zapůjčené Národním technickým muzeem.

Rekonstrukcí vznikne nová historická expozice i expozice motocyklů, do které by chtělo muzeum získat i prototypy, které vlastní společnost ČZ ve Strakonicích. Čtyři místnosti se vrátí do své historické podoby, cílem je mimo jiné obnovit iluzivní výmalbu, jejíž nejstarší část v rytířském sále je ze 16. století. V dalších místnostech a na chodbách je záměrem obnovit výzdobu z poloviny 19. století.

Před hradem by mělo v následujících letech vzniknout nové návštěvnické centrum, na kterém se sice již začalo pracovat, ale jeho budování zastavily mimo jiné archeologické nálezy. Původně i na ně chtěl kraj získat dotace, znění dotačních podmínek to ale neumožňuje.

Původně gotický hrad Kámen stojí zřejmě od první poloviny 13. století. Jeho dlouholetými vlastníky byl český rod Malovců. Od roku 1974 je jeho součástí muzeum motocyklů. Vzniklo díky mezinárodnímu motocyklovému závodu, který se na nedalekém Pacovském okruhu konal v roce 1906.

Zdroj: ČTK
Foto: www.hradkamen.cz