18. října 2022
2 minuty čtení

Na Březinkách máme samoobslužnou skříň. Najdete v ní nádobí, hračky i cédéčka

Na popud obyvatelů největšího jihlavského sídliště se jihlavský magistrát rozhodl na zkoušku vytvořit právě na ulici Březinova tzv.  re-use skříň. Do té mohou dát lidé stále použitelné věci, které ještě mohou posloužit někomu jinému.

První tzv. re-use centrum v tomto krajském městě funguje od loňska ve sběrném dvoře v Brtnické ulici, podle Služeb města Jihlavy se osvědčilo. I tam lidé často nosí věci, také si je chodí vybírat. „Například nádobí, sportovní vybavení a knihy. Žádné poplatky se neplatí. Myslím, že to má svůj smysl, že to řadě lidí pomůže," řekl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

Do polic skříně na jihlavském sídišti Březinova nepatří textil, nábytek ani elektrospotřebiče. „Nábytek, koberce, sušáky na prádlo a další rozměrné věci je potřeba odvézt do sběrného dvora," uvedla Katarína Ruschková z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.

Skříň je vyrobená z materiálu, který vznikl zpracováním recyklovaného textilu a plastových fólií vytříděných v Jihlavě. Město ji osadilo ve spolupráci s firmou FCC zaměřenou na odpadové hospodářství. Centrum, kde si lidé mohou vybírat z odložených věcí, funguje na Vysočině také třeba v Třebíči.

Zdro: ČTK
Foto: freepik.com/free-photo/aesthetic-dinner-table-background_17580537.htm#query=dishes&position=26&from_view=search&track=sph">Image by rawpixel.com</a> on Freepik