10. října 2022
3 minuty čtení

Mysleli jsme, že se to někde zastaví, nezastavilo se to nikde. Zimní stadion v Telči měl v srpnu vyúčtování za energie 918 000 korun

Náklady na elektřinu zimnímu stadionu v Telči na Jihlavsku vzrostly za rok víc než desetinásobně. Před rokem byl "zimák" zákazníkem Bohemia Energy.  Podle provozovatele Jaroslava Pytlíka bylo složité získat nového dodavatele. Dříve bývaly náklady do 100 000 korun, za srpen měli ve vyúčtování 918 000 korun. O podpoře provozu chtějí jednat s telečskou radnicí.

"Od té doby, co zkrachovala Bohemia Energy, tak je to čím dál horší. Myslel jsem si, že se to někde zastaví, ale nezastavilo se to nikde. Za srpen jsme měli měsíční vyúčtování energie 918.000 korun," řekl Pytlík. Dřív podle něj bývaly náklady do 100.000 korun.

Když Bohemia Energy skončila, měl stadion elektřinu od takzvaného dodavatele poslední instance, což je postup definovaný v zákoně. V případech, kdy nějaký dodavatel zkrachuje, přecházejí jeho klienti automaticky právě k dodavateli poslední instance, než uzavřou řádnou smlouvu s novým dodavatelem. Zajistit si dodávky standardní smlouvou pro stadion bylo podle Pytlíka obtížné. "Nakonec jsme podepsali (smlouvu s) ČEZ, ale ono je v tuto chvíli asi jedno, koho bychom podepsali, jsme ve spotu a teď jsme na 12 500 korunách za megawatthodinu," řekl Pytlík. Před rokem stadion kupoval stejné množství elektřiny za 1200 korun.

Zimní stadion byl postaven v roce 2015. Podle Pytlíka je dobře izolovaný a byl stavěný s tím, že náklady na jeho provoz budou nižší než u starších typů stadionů. Přesto je teď nyní jeho provoz měsíčně ztrátový.

Mládežnické turnaje i hodinový pronájem lední plochy

Aby byl stadion co nejvíc využívaný, konají se na něm i mládežnické turnaje s účastí až 1 000 hráčů. Hodinový pronájem lední plochy tam stojí 4 000 korun. Za veřejné bruslení platí lidé na hodinu 50 korun. Náklady na hodinový provoz jsou podle Pytlíka asi 7 000 korun. "Je to bez nějakého vnějšího zásahu, vnější dotace neřešitelné. Ani to zastropování (cen energie) tomu nepomůže, pořád to bude 600 000 za zimní stadion jen za elektřinu," řekl Pytlík. O podpoře s provozem chce jednat s telčskou radnicí.

Zdroj: čtk
Foto: redakce