16. listopadu 2022
2 minuty čtení

Muzeum v Třebíči vystaví pětimetrový betlém, který dosud veřejnost neviděla

Letošní vánoční výstava v Muzeu Vysočiny Třebíč představí i pětimetrový betlém, který muzeum získalo do své sbírky v roce 2020, a veřejnost ho zatím neměla možnost vidět. Součástí výstavy, která začne vernisáží 24. listopadu, budou i betlémy původem z jižních Čech včetně umělecké kopie betlému z Lodhéřova. Výstava bude přístupná do 15. ledna 2023, v omezených časech i na Štědrý den, 31. prosince a 1. ledna.

Pětimetrový betlém reprezentuje na výstavě tradiční třebíčské betlémy. Tvoří je z dřeva a papíru modelovaná krajina v několika patrech krytá mechem, doplněná o kartonové malované postavy a stavby.

Rozpracovaný betlém jako součást expozice 

Součástí výstavy bude i betlém, který muzejníci nechají záměrně ve fázi rozpracování, aby si lidé uměli představit, jak se betlémy stavěly. Betlémy se stavěly v domácnostech, často zabíraly celou jednu stěnu místnosti, někdy i stěny dvě, několikametrové rozměry tak nebyly neobvyklé. Největší betlém v třebíčské sbírce má přes šest metrů.

Originál lodhéřovského betlému

Originál lodhéřovského betlému je z přelomu 18. a 19. století a je součástí stálé expozice muzea v Jindřichově Hradci, které do Třebíče zapůjčilo asi 30 betlémů současných tvůrců. Zapůjčené betlémy jsou dřevěné, keramické i skleněné. Mezi jejich autory patří Roman Galek nebo Jiří Netík. 

Třebíč je spolu s Třeští na Jihlavsku dalším betlémářským centrem na Vysočině. Betlémářskou tradici přibližovalo Muzeum Vysočiny Třebíč déle než 40 let stálou expozicí, v níž nechyběl pohyblivý betlém. Expozice zanikla v roce 2011 při velké rekonstrukci zámku, ve kterém muzeum sídlí. Nové expozice betlémářskou tradici města připomínají, větší prostor je ale každoročně betlémům věnován při vánoční výstavě.

Sbírka betlémů třebíčského muzea má 154 inventárních čísel. Některé z položek zahrnují i tisíc jednotlivých částí betlémů.

Zdroj: čtk
Foto: www.muzeumtr.cz