28. srpna 2022
2 minuty čtení

Míň lidí po památkách, víc lidí do zoo. A pozor, zámek v Telči ukončuje sezonu už 31. srpna

Národní památkový ústav, který spravuje na Vysočině hrad Lipnice nad Sázavou a zámky v Telči, Jaroměřicích nad Rokytnou a Náměšti nad Oslavou hlásí prozatím nižší návštěvnost než byla ta loňská. Od zahájení návštěvnické sezony si je do 24. srpna prohlédlo 70 900 lidí, v porovnání se stejným obdobím před rokem jich bylo o 13 procent méně. Nejvyhledávanější byl hrad Lipnice. A pozor, kvůli probíhajícím opravám zámku v Telči, zde končí turistická sezona už 31. srpna. 

O letních prázdninách vyhledalo zmíněné čtyři památky do poloviny minulého týdne v součtu téměř 46 000 lidí, oproti stejné době před rokem to je pokles o desetinu. Čísla ze začátku července přitom naznačovala, že by návštěvnost mohla překonat loňské prázdniny.

Důvodem nižší návštěvnosti může bý podle Markéty Slabové, mluvčí českobudějovického pracoviště NPÚ, zejména nastupující finanční krize. Podle jejích slov teď turisté víc šetří, často do interiérů ani nejdou, nebo se prohlídky zúčastní jenom část rodiny, kterou výklad skutečně zajímá.

Zámek v Telči ukončuje sezonu už 31. srpna

Od začátku letošní návštěvnické sezony vstoupilo do hradu Lipnice přes 22 700 lidí. Jaroměřický zámek si prohlédlo 20 000 návštěvníků a zámek v Náměšti necelých 11 000. Na zámek v Telči, kde je kvůli opravám otevřený jen jeden prohlídkový okruh, přišlo do poloviny minulého týdne 17.300 lidí. Návštěvnická sezona tam bude ze stejného důvodu kratší. Začala 3. května a ukončená bude 31. srpna.

Brány jihlavské zoo se netrhnou

Dlouhodobě nejvyhledávanějším turistickým cílem na Vysočině je zoologická zahrada v Jihlavě, která patří městu. Od začátku letoška do minulého čtvrtka jejími branami prošlo 282 900 lidí, téměř o 7000 víc než loni do konce srpna. Uvedl to mluvčí zoo Martin Maláč.


 

Zdroj: čtk
Foto: redakce (Telč)

Dále doporučujeme