14. října 2022
3 minuty čtení

Milovníci knih nesmí o víkendu chybět v Havlíčkově Brodě. Začal Podzimní knižní veletrh

Knihy jsou potravou duše. A ten, kdo se chce v pátek a sobotu pořádně nabaštit, by měl vyrazit do Havlíčkova Brodu. Tam 14. října začal už 32. ročník Podzimního knižního festivalu. V kulturním domě Ostrov nabízí své knihy 135 vydavatelství. Podle ředitelky veletrhu Markéty Hejkalové je mezi nimi i řada nových, včetně nakladatelství romské literatury Kher. Veletrh, který potrvá do soboty, propojuje prodej a kulturu a má i svoji humanitární linii. Výtěžek z prodeje některých knih se dostane do rukou ukrajinským spisovatelům, kteří se kvůli válce ocitli v nouzi.

Vedle tradičních velkých nakladatelů, jakými jsou Host, Albatros Media, Karolinum nebo Argo, se na letošní veletrh přihlásilo také nakladatelství temné fantastiky Carcosa, Golden dog vydávající české horory, Kazda či Walden Press, které vydává knihy o přírodě.

Součástí veletrhu je autorský prodej pro Ukrajinu, který společně organizuje veletrh, České centrum mezinárodního PEN klubu a Krajská knihovna Vysočiny. Své knihy do prodeje věnovalo asi 50 autorů. Knihy je možné zakoupit u stánku číslo 103. Za 200 korun zájemci pořídí i knihy Kateřiny Tučkové, Ireny Douskové, Ireny Obermannové, Arnošta Vašíčka nebo Ivana Krause. Utržené peníze poputují po dohodě s ukrajinským PEN klubem přímo spisovatelům. "Tato akce, prodej knih na podporu, byla nápadem tří našich autorek - ředitelky veletrhu Markéty Hejkalové, Aleny Mornštajnové a Lidmily Kábrtové. To byly ty tři, které to vymyslely. Musíme jim za to poděkovat. My jsme dali mnoho prohlášení, ale za prohlášení si nikdo nic nekoupí, toto je opravdu pomoc hmotná a hmatatelná," řekla předsedkyně Českého centra Mezinárodního PEN klubu Markéta Mališová. Zdůraznila, že pomoc si kvůli válce na Ukrajině zaslouží vedle ukrajinských spisovatelů i ruští, kteří s agresí svého režimu vůči sousedovi nesouhlasí, a jsou proto stejným režimem umlčováni.

Cena Littera Astronomica

Součástí veletrhu už je 20 let udělování ceny Littera Astronomica, o které rozhoduje Česká astronomická společnost. "Její smysl je v tom, že věda by byla k ničemu, kdyby ty věci zůstaly v laboratořích a nikdo o nich nevěděl," řekl za společnost Pavel Suchan. Letos cenu získá Jana Žďárská, která pracuje ve Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR jako výkonná redaktorka Československého časopisu pro fyziku. 

Zdroj: čtk
Foto ilustrační  z loňska: FB https://www.facebook.com/podzimniknizniveletrh