12. října 2022
2 minuty čtení

MFDF Ji.hlava čeká více než 300 dokumentárních filmů

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava letos od 25. do 30. října nabídne více než 300 dokumentů v soutěžních i nesoutěžních sekcích. Z toho 95 ve světové, 33 v mezinárodní a šest v evropské premiéře. Vedle dokumentárních novinek a filmových retrospektiv uvede zřejmě nejstarší celovečerní dokument, natočený na Filipínách v roce 1913.

Součástí programu bude mimo jiné retrospektiva americké oscarové avantgardistky Shirley Clarkeové, sonda do partnerských vztahů od režisérky Jany Počtové, filmová esej o včelách dokumentaristy Miroslava Janka nebo snímek o neobvyklém přátelství mezi duchovním vůdcem Tibetu Dalajlamou a jihoafrickým arcibiskupem Desmondem Tutu. Chybět nebude ani reflexe ruské agrese na Ukrajině nebo konference věnovaná etice v dokumentu.

"Současná témata doplní sekce věnovaná válečným filmům nebo profily osobností amerického nezávislého filmu šedesátých let minulého století. V dnešní době máme pocit, že žijeme ve velmi nesnadné době, a bezesporu je to tak. Ale uvedené filmy, natočené během posledních sta let, ukazují, že téměř každá doba čelila velkým výzvám a že to je spíše vzpomínkový optimismus, který minulost proměňuje ve 'zlaté časy'," uvedl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava se zrodil v hlavách několika studentů jihlavského gymnázia v roce 1997. Od té doby se do Jihlavy každý podzim začaly sjíždět nejprve desítky, posléze stovky a nyní již tisíce diváků, režisérů, umělců, producentů, filmových odborníků i novinářů – přátel a milovníků dokumentární kinematografie, aby mohli společně několik dnů „myslet filmem“. Z každé letošní akreditace poputuje minimálně 20 Kč do veřejné sbírky ukrajinského festivalu Docudays UA, který finančně podporuje ukrajinské dokumentaristy.

Zdroj a foto: ČTK a www.ji-hlava.cz/