11. července 2022
3 minuty čtení

Mezi dvěma branami: Závod historických vozidel v Telči

V sobotu 9. července se na pětikilometrový okruh Telčí vydaly desítky historických aut a motorek. Závod nazvaný Mezi dvěma branami má historii sahající k roku 1932. Závod Mezi dvěma branami začínal ve 30. letech 20. století zřejmě jako závod motocyklů. Později ho absolvovaly i motokáry a auta.

Několik jeho ročníků se konalo i po druhé světové válce, znovu se ho však podařilo obnovit až před sedmi lety spolku, jehož předsedou je Petr Podsedník. Loni se bohužel závod neuskutečnil, zájem závodníků byl kvůli covidu-19 menší.

"Nejstarší vozidlo je tady Panhard & Levassor od pana Jaroslava Pokorného z Dačic. A to je rok výroby 1911. Je to nádherné auto provedené v podstatě částečné ve dřevě, opravdu taková ta klasika, kdy se ještě autíčka dělala z jasanu, nebo prostě z nějakého pružného dřeva. A je pojízdné, což je fantastické," řekl Podsedník.

Majitelé aut přijížděli do Telče už v pátek. Některá auta cestu zvládla po vlastních kolech, jiná se vezla na vlecích. Díky vleku se do Telče dostal i vůz Popular roadster z roku 1936. "Víme dokonce, kdo si ho prvně koupil, byl to nějaký pan doktor Meloun z Pardubic. Sice jsem se snažil sehnat nějaké jeho příbuzenstvo, ale pravděpodobně už žádné neexistuje. Dneska jsme majitelé my," řekl Václav Mydlil z Dobrovice u Mladé Boleslavi.

Zdroj: ČTK
Foto: Kraj Vysočina

Dále doporučujeme