01. prosince 2022
3 minuty čtení

Má Jihlava šanci dostat na novou arénu dotaci z programu na brownfieldy?

Radnice v Jihlavě zjišťuje, jestli by mohla dostat další dotaci na stavbu víceúčelové arény na místě starého zimního stadionu z programu zaměřeného na takzvané brownfieldy. Primátor Petr Ryška (ODS) dnes řekl, že tento dotační titul by měl být vyhlášený okolo 10. ledna. Město dostalo na stavbu arény ve výběrovém řízení nejnižší nabídku za 1,9 miliardy korun, část peněz mu chybí. Podle primátora je jednou ze zvažovaných možností opakování soutěže.

O dalším postupu chce vedení Jihlavy rozhodnout co nejdříve. "Čím víc to protahujeme, tím víc znesnadňujeme, ať už Dukle nebo mládeži nebo dalším ledním sportům, jejich činnost. Samozřejmě, jsou na to navázané stovky dětí, stovky rodičů, pro které je to komplikace," řekl Ryška. Starý zimní stadion je zavřený, hokejová Dukla hraje zápasy v Pelhřimově a Jindřichově Hradci.

O tom, jestli má město šanci dostat dotaci také z chystaného programu zaměřeného na brownfieldy, by chtělo mít vedení radnice jasno do zasedání městského zastupitelstva, které bude 20. prosince. Pokud Jihlava bude moci vstoupit do tohoto programu a zvýší úvěr, pořád budou podle primátora nějaké peníze na arénu chybět, ale už to nebude tak velká částka.

"Asi by pak bylo už na tom prosincovém zastupitelstvu, říci, jestli s tou stavbou začneme tak, jak jsme to vysoutěžili," uvedl Ryška. Doplnil, že město pořád kvůli financování arény jedná i se soukromým sektorem.

Výběrové řízení není ještě uzavřené

Na stavbu Horácké multifunkční arény dostala Jihlava v červenci pět cenových nabídek v rozmezí od 1,9 do 2,25 miliardy korun. Výběrové řízení ještě není uzavřené. Ryška dnes řekl, že nabídky podávaly stavební firmy v době, kdy byly po zdražení na vrcholu ceny stavebních materiálů a prací. Podle něj ale není jisté to, jestli by nová soutěž přinesla nižší cenu.

"Je to tak 50 na 50, jestli bychom dostali lepší cenu, nebo nedostali," uvedl náměstek primátora Radek Popelka (ANO). Uvedl, že mezitím podstatně zlevnila ocelářská ocel, která má vliv na cenu konstrukce, v novém roce se podle něj ale zase čeká zdražení cementu, takže stoupnou náklady na beton.

Od Kraje půl miliardy

Na stavbu arény slíbil Kraj Vysočina půl miliardy korun a dalších 300 milionů na ni Jihlava očekává z Národní sportovní agentury. Na posledním zasedání před zářijovými komunálními volbami pověřili jihlavští zastupitelé úředníky, aby jednali s bankami o možném zvýšení úvěru o 200 milionů na 800 milionů Kč. Na financování projektu by pak město potřebovalo sehnat ještě 300 milionů.

Zdroj: čtk
Foto: redakce