16. prosince 2022
3 minuty čtení

Lyžařská sezona na Čeřínku a Šacberku dnes startuje! Těšíte se?

Lyžařskou sezonu zahajují dnes, v pátek 16. prosince, skiareály Šacberk a Čeřínek u Jihlavy, další sjezdovky by se na Vysočině měly otevírat v příštím týdnu. Někteří vlekaři uvedli, že dali přednost využití nynějších mrazů pro výrobu co největších zásob technického sněhu. Sněhová děla mohou díky ochlazení pouštět od minulého víkendu. V některých částech Vysočiny už začínají lyžovat běžkaři, i když přírodní sněhová pokrývka zatím není moc vysoká.

Na sjezdovce Šacberk u Jihlavy je přes půl metru sněhu, svah je podle provozovatele Pavla Havlíčka promrzlý a upravený rolbou. Pracovníci tam dnes ještě dokončovali úpravy nástupní a výstupní stanice. Lyžovat se tam začne v pátek odpoledne. "Díky opravdu krásnému počasí, které takhle nepamatujeme roky, se nám povedlo připravit svah na Šacberku do špičkových podmínek," řekl.

Areál Čeřínek informoval o pátečním zahájení sezony na svém facebooku. Lyžařská lanovka na Harusově kopci u Nového Města na Moravě by se měla rozjet příští týden v úterý nebo ve středu.

V příštím týdnu by mohlo začít lyžování také v Lukách nad Jihlavou a na Křemešníku u Pelhřimova. "Tento víkend nepojedeme. Důvod je jeden jediný, pořád mrzne, takže budeme zasněžovat," řekla Magda Vaňková za obě sjezdovky. Provozovatelé chtějí vyrobit co nejvíc sněhu do zásoby, protože od ledna budou platit podstatně víc za elektřinu.

Na výrobu sněhu se zatím zaměřuje také skiareál na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Lyžařská sezona by tam měla začít okolo Vánoc.

Vloni byly v Kraji Vysočina na Štědrý den v provozu čtyři lyžařské sjezdovky, koncem roku jich fungovalo osm.

Info také pro běžkaře

Běžkaři si v okolí Nového Města na Moravě vyjeli stopy u obcí Studnice a Sklené. Stopy se táhnou až k louce u Fryšavy pod Žákovou horou, jíž se říká fryšavský ledovec. Vyplývá to z údajů webu Lyžařské Novoměstsko. Ve Žďáru nad Sázavou je zatím pro běžkaře uválcovaný pás od zimního stadionu k nádrži Pilská a Řádkově louce. Na úpravu klasické stopy tam zatím není dost sněhu. Uvedla to organizace Sportis.

Například u Jihlavy je upravený válcem pětikilometrový okruh u Vysoké. Doporučujeme starší lyže, uvedl web Lyžařské Jihlavsko.

Zdroj: čtk, foto: pixabay