05. prosince 2022
3 minuty čtení

Lymské boreliózy způsobené klíštětem je na Vysočině letos více

Od začátku roku do konce listopadu evidovali hygienici na Vysočině 486 případů lymské boreliózy, je to víc než za celý loňský rok. Nejvíc nemocných přibylo od září do listopadu. Nepatrně nižší oproti roku 2021 je výskyt klíšťové encefalitidy. Úmrtí v souvislosti s uvedenými nákazami hygienici nezaznamenali, sdělila mluvčí Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina (KHS) Jana Böhmová.

Případů lymské boreliózy bylo za 11 měsíců loňského roku 391, za celý rok 436. V roce 2020 bylo nahlášených případů 573. Klíšťové encefalitidy evidovali hygienici letos od ledna do listopadu 54, loni za stejnou dobu 59 a za celý rok 60. V roce 2020 bylo případů nákazy 118.

"Je vždy třeba si uvědomit, jaká je inkubační doba těchto onemocnění. Klíšťová encefalitida má inkubační dobu nejčastěji sedm až 14 dní od přisátí klíštěte. Lymská borelióza pak má inkubační dobu tři až 32 dní, v některých případech až 180 dní od přisátí klíštěte. K nákaze tedy mohlo dojít ještě v letních měsících," řekla k podzimnímu nárůstu počtu nakažených Böhmová.

Klíšťata ale mohou být podle ředitelky protiepidemického odboru KHS Hany Pavlasové aktivní i v období přechodu podzimu a zimy. Zastaví je až několikadenní mráz. "I když je výskyt těchto roztočů vzhledem k počasí snížen, stále radíme lidem být v přírodě obezřetní a používat přípravky proti klíšťatům a po příchodu domů se prohlédnout," uvedla Pavlasová.

Co dělat, když se klíště přisaje?

V případě přisátí klíštěte je nejprve nutné místo vydezinfikovat, potom klíště odstranit a následně místo znovu ošetřit dezinfekcí. Je dobré si do kalendáře poznamenat datum. Ránu je nutné sledovat, zda se neobjeví typická skvrna, a sledovat je potřeba i svůj zdravotní stav.

Borelióza je podle lékařů méně závažnou klíšťovou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Očkování proti borelióze není, naopak proti encefalitidě se lze nechat očkovat. Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá. Léčí se jen příznaky.

Zdroj: čtk, foto: pexels