24. listopadu 2022
2 minuty čtení

Lití olova, zdobení perníčků a vůně jitrnic, to jsou Ladovy Vánoce. Už 2. prosince v jihlavském DIODu

Akce Ladovy Vánoce je určena všem, kteří se nemohou dočkat Štědrého dne. Ve vaně bude plout kapr, na stole vonět jitrnice a perníčky, uprostřed svítit stromeček. Přesně taková bude atmosféra 2. prosince v jihlavském DIODu, v čase od 10 do 18 hodin.

„Myšlenka vznikla před třemi lety, kdy nám v Jihlavě chyběla akce konaná ve vánočním čase určená celé rodině. Místo, kde spolu mohou rodiče i děti zastavit čas a užít si tak vše, co k Vánocům patří. Na místě si mohou rodiče s dětmi vyzkoušet tradice, které znají třeba jen z pohádek a filmů. Řeč je o odlévání olova, rozkrajování jablka nebo pouštění lodiček ze skořápek. I mladší zamilované dvojice si přijdou na své pod větvičkou jmelí. U
jednotlivých vánočních zvyků se kromě ukázky dozvíte i jejich význam,“
popisuje jedna
z organizátorek Ladových Vánoc Kateřina Večeřová.

Děti si budou moci nazdobit perníček nebo si domů odnést vlastními silami vyrobený svícen. „Kdo bude chtít, může na místě napsat dopis Ježíškovi a vzít si ho domů za okno. Zakousnout si vánočku a u toho napsat pohled babičce a dědečkovi, který rovnou vhodí na místě do připravené poštovní schránky,“ popisuje organizátorka Lenka Martenková.

Tradice doplní přítomní prodejci. Těšit se můžete na svíčky, věnce, společenské hry,
kosmetiku nebo knihy, které podle nás patří pod každý vánoční strom. Knihy s ilustracemi nejen Josefa Lady budou malé návštěvníky provázet po celý den.
K akci se připojilo také Dětské oddělení Městské knihovny a ve stanovených časech bude dětem předčítat vánoční příběhy. Malí posluchači si při poslechu četby mohou vyrobit vlastní záložku do své oblíbené knížky.

Vstup na akci je zdarma, dobrovolné vstupné půjde na nákup pomůcek na porodnici
jihlavské nemocnice. Akci podpořilo Statutárnímu Město Jihlava.

Zdroj a foto: Ladovy Vánoce