20. února 2023
2 minuty čtení

Lidi, přijdete? Radnice vás zve na veřejnou debatu k dopravě, parkování a dodržování pravidel v centru

Město Jihlava zve veřejnost k debatě  o dopravě v centru Jihlavy. Jedním z témat, o kterých chtějí představitelé Jihlavy s příchozími diskutovat, bude pěší zóna. Vedení města chce, aby sloužila ke svému hlavnímu účelu, tedy především k pohybu chodců. Současně hledá způsob, jak nejlépe zabezpečit dopravní obsluhu místním obyvatelům a podnikatelům.

„Chceme více hlídat již zavedená omezení vjezdu aut a hodláme zamezit řidičům, aby si přes zónu pouze zkracovali cestu na Hradební a Žižkovu ulici nebo objížděli náměstí,“ vysvětlil radní David Beke.

Polovina aut vjíždí do centra neoprávněně

Jihlavští strážníci se proto více zaměřují na dodržování dopravního režimu vjezdu do pěší zóny. Zjistili, že až polovina všech aut tam vjíždí neoprávněně. „Jakmile se po sedmnácté hodině otevřou vjezdy, objevují se v Benešově a Palackého ulici fronty aut. Čtvrtina řidičů se přiznala strážníkům, že si jen zkracuje cestu, a další čtvrtina je pravděpodobně dobře vybavena tím, jaké vysvětlení má před policisty použít," popsal situaci David Beke.

Parkování v centru

Další téma veřejné debaty se bude týkat nového systému parkování. V současných parkovací zónách v centru a jeho okolí se na jaře upraví pravidla, rozšíří se plocha parkovacích zón i počet míst pro rezidenty i abonenty. Ti budou moci nově požádat o vydání parkovacího oprávnění on-line a také získají volné hodiny pro své návštěvy. Nová pravidla pro parkování pak čekají také návštěvníky centra města.

Kdy se debata koná

Zastupitelé zvou všechny, které tato témata zajímají, na veřejnou debatu. Uskuteční se v pondělí 27. února 2023 od 18 hodin v gotickém sále jihlavské radnice. Zájemci se mohou zúčastnit i online na YouTube kanálu města Jihlavy, případně na webu jitsi.jihlava-city.cz/debata

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovy-oci
Foto: redakce