04. ledna 2023
2 minuty čtení

Lidé v karanténě či izolaci kvůli covidu mohou v Jihlavě volit prezidenta z auta

Hlasování v prezidentských volbách z auta určené pro lidi, kteří jsou kvůli covidu-19 v izolaci či karanténě, zajistí na Vysočině 18 pracovníků krajského úřadu. Hlasovací místa budou ve všech okresních městech. Hlasování z auta v prvním kole se uskuteční ve středu 11. ledna.

Postavení stanů, které budou zázemím pro volební komise, zajistí hasičský sbor. Volební místa se budo připravovat až ráno v den hlasování, které bude možné od 8:00 do 17:00. Rozhodující pro místo volby bude okres trvalého bydliště voličů, případně voličský průkaz.

V Jihlavě budou moci lidé hlasovat v Rantířovské ulici v nové budově sociálního centra, v Třebíči budou moci přijíždět na odstavnou plochu v Otmarově ulici, ve Žďáru nad Sázavou se bude z auta hlasovat u sportovní haly v Jungmannově ulici, v Pelhřimově na parkovišti u zimního stadionu a v Havlíčkově Brodě na ploše mezi budovami městské policie a bývalé stanice hasičů v Žižkově ulici.

Zvláštní volební komise budou tříčlenné. Jejich členové musejí být oblečeni do ochranných pomůcek. Lidé, kteří přijedou hlasovat, by s sebou měli mít vedle dokladu totožnosti také doklad o tom, že jsou kvůli covidu-19 v karanténě či izolaci. Podle Svatošové ale bude možné také přímo před volební komisí vyplnit a podepsat čestné prohlášení.

Poprvé měli voliči možnost hlasovat z automobilu na podzim 2020 při volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu. Na Vysočině toho podle Svatošové využilo 259 lidí, dalších 50 voličů odevzdalo hlas ve druhém kole senátních voleb.

Pokud se bude konat druhé kolo prezidentských voleb, uskuteční se hlasování z auta ve středu 25. ledna.

Zdroj: čtk