17. listopadu 2022
3 minuty čtení

Ledolezci už mají "absťák", takže pokud bude mráz, ledová stěna ve Víru bude, drahé elektřině navzdory

Ve Víru na Žďársku by měla být v zimě přes zdražení elektřiny znovu umělá ledová stěna, pokud bude dost velký mráz. Vodní čerpadlo používané při vytváření ledopádu na skále nemá tak vysokou spotřebu elektrického proudu, aby to rozhodlo o tom, že ledová stěna nebude, uvedl Slávek Matuška ze spolku, který stěnu pro lezce v ledu léta připravoval. Minulou zimu se vírskou stěnu kvůli počasí zprovoznit nepodařilo, bylo to podruhé za 13 let.

"Vzhledem k tomu, jaký je 'absťák' ze strany ledolezců po ledu, který poslední roky nějak nebyl, si myslím, že návratnost by byla i při tom zdražení elektřiny," řekl Matuška k nadcházející zimní sezoně. Podotkl, že spolek podle svých zkušeností počítá s tvorbou ledové stěny spíš začátkem nového roku, protože Vánoce a Nový rok bývají na blátě. Proto členové spolku obvykle chystají skálu na ledování až před vánočními svátky. To je období, kdy už také lidé přestávají navštěvovat zajištěné cesty na skalách ve Víru, takzvané via ferraty.

Umělý ledopád je na skále u Svratky většinou do 40 metrů výšky, lezecké trasy pro běžné výstupy bývají do 20 až 25 metrů. Stěnu připravuje spolek Ledová stěna Vír. Minulé roky se tam lezci v ledu také závodili. V roce 2021 byl závod Vírský cepín zrušený, organizátory odradila složitá jednání o podmínkách pořádání akce při tehdejších protiepidemických opatřeních.

Na vlastní nebezpečí

Pohyb na zajištěných skalních cestách ve Víru je na vlastní nebezpečí, lidé by měli mít odpovídající výbavu a přilbu. Listopadové počasí zatím návštěvníkům přálo, docela hojné objednávky na vybavení jsou podle Matušky v půjčovně i na víkend, který si lidé prodlužují kvůli čtvrtečnímu svátku.

V příštím roce se nabídka pro lezce v ledu i na skalách bude rozšiřovat o různé kurzy a služby průvodce. Slávek Matuška pracoval jako armádní instruktor v lezení, poslední léta jako vedoucí instruktor. Od ledna bude v civilu a bude se věnovat těmto aktivitám ve Víru.

Zdroj: čtk
Foto: FB Ledová stěna Vír (se svolením)