19. května 2022
2 minuty čtení

Kvůli nestabilnímu trhu chce Vysočina nakupovat elektřinu na burze

Kraj Vysočina bude elektrickou energii a plyn pro sebe a své příspěvkové organizace pro příští rok nakupovat na burze, dosud dodavatele hledala formou veřejné zakázky. Ke změně hejtmanství donutila nestabilita trhů s elektřinou a plynem. Nákup na burze bude flexibilnější, řekla ve středu 18. května novinářům náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).

"Není to úplně jednoduché, dneska se nakupuje jen na spotovém trhu, což znamená, že každý den máte cenu jinou, nikdo vám dnes nedá fixaci na celý příští rok," řekla Hajnová. Pozice zákazníků podle ní dnes na trhu není dobrá, veškeré podmínky určuje dodavatel. "Pokud s nimi nesouhlasíte, tak vám dodavatel řekne, ať si najdete někoho jiného," řekla Hajnová.

Na jaké burze bude kraj energie nakupovat, není podle Hajnové ještě určeno. Stejně tak není stanovené, zda se budou energie nakupovat najednou pro všechny příspěvkové organizace, nebo bude výhodnější rozdělení na menší celky odběratelů. "Je to věc, kterou budeme postupem času ladit s našim burzovním makléřem," řekla Hajnová.

Pro letošní rok nakoupil kraj elektřinu a plyn loni formou veřejné zakázky s elektronickou aukcí, případně bez ní. Získal cenu, která byla asi dvojnásobná oproti cenám na rok 2021.

Zdroj: ČTK, foto: pexels.com

Dále doporučujeme