02. května 2022
3 minuty čtení

Kronospan uvedl v Jihlavě do provozu novou technologii za 1,7 miliardy korun

Jihlavská společnost Kronospan zahájila minulý týden ve středu 27. dubna zkušební provoz nové technologie, která umožňuje používání recyklovaného dřeva při výrobě takzvaných OSB desek, což jsou dřevotřískové desky z větších třísek používané ve stavebnictví. Společnost do technologie investovala přes 70 milionů eur, v přepočtu asi 1,715 miliardy korun. Použití recyklovaného dřeva podle jednatele společnosti Martina Dvořáčka ušetří ročně stovky tisíc rostlých stromů.

K povolování nové technologie měl jihlavský magistrát připomínky. Požadoval opatření, která by při výrobě snížila hlučnost či prašnost, což podle Dvořáčka zajistila kapotáž drtičů a dávkování recyklátu.

"Zatím, co se domluvilo, to bylo splněné," řekl dnes k jednání radnice s Kronospanem jihlavský radní Jaroslav Vymazal (ODS). "Nová technologie budila určité obavy, ale věřím v to, že je to technologicky vše dobře zvládnuté a nebude to mít negativní dopad na okolí fabriky," řekl Vymazal. Hluk v okolí závodů podle náměstka primátorky Víta Zemana (Žijeme Jihlavou!) nedávno měřila krajská hygienická stanice. S jejími závěry se nyní radnice seznamuje. V plánu je také investovat do zlepšení okolí závodu. Jihlavská radnice vybrala v soutěži vítězný návrh, který by měl být v červnu představený veřejnosti, řekl Zeman.

600 tisíc stromů mohlo zůstat v lese

Společnost zatím recyklované dřevo používala například do nábytkářských dřevotřískových desek. "V roce 2019 jsme zpracovali 400 000 tun recyklovaného materiálu, díky čemuž jsme byli schopni ušetřit 600 000 stromů, které mohly zůstat v lese," řekl Dvořáček. Letos chce společnost zpracovat 600 000 tun recyklovaného dřeva.

Podle ředitele České asociace odpadového hospodářství Petra Havelky je opětovné využívání odpadu nutností, pokud má Česká republika v roce 2035 recyklovat 65 procent komunálního odpadu. Dřevo se navíc podle něho recykluje dobře a jeho opětovné použití je výhodnější než jeho spálení.

Recyklované dřevo Kronospan využívá od roku 2006. Jeho dodavatelem jsou sběrné dvory měst a obcí i výrobci nábytku. "Logisticky to funguje tak, že máme síť externích sběrných dvorů po České republice. V tuto chvíli je jich asi pět, abychom pokryli každou oblast, dejme tomu, podle hustoty a zalidnění a síly průmyslu," řekl Josef Čech ze společnosti Silva CZ, která zajišťuje Kronospanu nákup surovin.

Zdroj: ČTK, foto redakce

Dále doporučujeme