30. ledna 2023
2 minuty čtení

Křemešnická pouť je desátou ceněnou lidovou tradicí na Vysočině

Kraj Vysočina rozšířil svůj seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury o Křemešnickou pouť. O zápise Křemešnické poutě mezi ceněné tradice rozhodlo v závěru loňského roku Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč.

Křemešnická pouť se každoročně odehrává na vrchu Křemešník poblíž Pelhřimova. Její tradice sahá zřejmě do roku 1555, kdy byla založena první kaple zasvěcená Nejsvětější Trojici jako poděkování za záchranu života.

„Brzy poté se začaly šířit zprávy o zdejší zázračné vodě a četných uzdraveních, které dosáhly vrcholu za epidemie cholery v první polovině 19. století," uvedla Neuwirthová. Tradici poutí na Křemešník se nepodařilo vymýtit ani v době komunismu.

Pramen na Křemešníku, kterému je připisována zázračná moc, vytéká obvykle na jaře kolem pohyblivého svátku Nejsvětější Trojice slaveného osmou neděli po Velikonocích. Vrcholem duchovní části pouti je dopolední mše, kterou obvykle slouží českobudějovický biskup. Na ní jsou navázány další akce včetně žehnání pramene, vystoupení souborů lidových tanců či hudby i pouťové zábavy.

Poutní kostel na Křemešníku spravuje pelhřimovská římskokatolická farnost. Na organizaci pouti, péči o kostel a rozvoji poutního místa se podílí obecně prospěšná společnost Matice Křemešnická.

Ke krajským tradicím patří jemnický Běh o Barchan, Skřipácká muzika na Jihlavsku, Betlémská cesta v Třešti, Obchůzka královniček na Velkobítešsku, Historický morový průvod v Brtnici, Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov, Dudáctví na Vysočině a Svatováclavské hody v Rouchovanech na Třebíčsku.

Zdroj: čtk
Foto: turistika.cz