06. září 2023
3 minuty čtení

Krajští záchranáři v létě zasahovali každých deset minut

V průměru každých deset minut vyjížděli v létě krajští záchranáři k pacientům na Vysočině. Taková je statistika prázdninových měsíců.

Během července a srpna uskutečnili záchranáři Kraje Vysočina bezmála osm a půl tisíce výjezdů, nejčastěji k osobám se somatickými obtížemi.

„Za letošní dvouměsíční letní prázdniny evidujeme téměř sedm a půl tisíce událostí. Celkem jsme uskutečnili 8 320 výjezdů a ošetřili při nich 6 670 pacientů. V porovnání s loňským rokem, kdy jsme dosáhli historického rekordu (8 919 výjezdů), je to letos o šest set výjezdů a čtyři sta ošetřených pacientů méně. Nejčastěji byli záchranáři do terénu vysíláni k pacientům s interními zdravotními komplikacemi. Diagnózy jako kolaps, horečka, dušnost, vysoký krevní tlak či bolest na hrudi tvořily bezmála sedmdesát procent všech výjezdů," uvedl tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček.

Nejčastějšími typy úrazů byly podle Janáčka zranění hlavy a hrudníku.
Přibývá také úrazů na koloběžkách, ať už na těch klasických či elektrických. Snad i proto, že většina uživatelů koloběžek nepoužívá při jízdě doporučené ochranné prostředky, bývají následky nehod velmi závažné.

K jedné z nejvážnějších nehod vyjížděly posádky záchranné služby na konci prázdnin, v pátek 1. září 2023. Při střetu elektrokoloběžek došlo k velmi těžkému zranění dvou osob, které byly ve vážném stavu transportovány do nemocnice. Helma je základní ochranou před vážným zraněním hlavy a měla by být samozřejmostí pro všechny, kteří tuto stále populárnější formu dopravy využívají.

O letošních prázdninách bylo rušno i na silnicích. Zatímco loni záchranáři zasahovali u 350 dopravních nehod, letos bylo těchto událostí 413. V mnoha případech se přitom jednalo o vážné havárie, které si vyžádaly těžká zranění a bohužel i zbytečná úmrtí. Šesti účastníkům dopravních nehod již
zdravotníci nedokázali pomoci.

Na linku 155 bylo během prázdnin uskutečnono 16 000 hovorů.
Napilno měli nejen záchranáři v terénu, ale také operátoři zdravotnického operačního střediska. Ti během letních měsíců přijali na tísňové lince 155 celkem 16 056 hovorů, poskytli 46 telefonicky asistovaných neodkladných resuscitací a ve 169 případech aktivovali vrtulník letecké záchranné služby
v Jihlavě.

Zdroj: Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina