14. prosince 2022
2 minuty čtení

Krajské nemocnice na Vysočině letos získaly pro rezidenty 21 milionů

Nemocnice zřizované Krajem Vysočina získaly letos zatím pro rezidenty přes 21 milionů korun. Je to asi o 11 milionů méně než za celý rok 2021. Vyplývá to z informací mluvčí kraje Jitky Svatošové. Rezidentní místa jsou určená pro absolventy zdravotních oborů, lékařů i nelékařů, kteří díky nim pokračují ve svém povinném vzdělávání. Podle náměstka hejtmana Vysočiny pro zdravotnictví Vladimíra Novotného (ČSSD) je systém podpory, který zajišťuje nové pracovníky nemocnic, funkční, ale měl by se po letech modifikovat.

"Systém rezidenčních míst je pomocná ruka. Má ale i své chyby, výše dotace je již delší dobu stejná, a přestože se jedná o příspěvek, zdaleka nepokrývá náklady. Bylo by fajn, kdyby byl příspěvek valorizován a kdyby počet rezidenčních míst vyhlašovaných ministerstvem zdravotnictví víc odpovídal potřebnosti a směřoval hlavně do regionů, které mají nedostatek lékařů podporované odbornosti," uvedl Novotný.

Pro lékaře loni nemocnice získaly přes 29 milionů korun, letos je to 18,3 milionu. Pro nelékařské pracovníky ve zdravotnictví dostaly loni stejně jako letos asi 2,8 milionu korun. Mezi lety 2009 a 2020 obdrželo pět krajských nemocnic z programu Rezidenční místa ministerstva zdravotnictví asi 146 milionů korun.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví obdržely letos krajské nemocnice podporu pro 13 lékařů oborů vnitřní lékařství, pneumologie, pediatrie, chirurgie a anesteziologie. Dalších devět lékařů se vzdělává v jiných zařízeních, jsou to především všeobecní praktičtí lékaři a psychiatři.

Rezidenční místa slouží k získávání a uznávání odborných způsobilostí a specializovaných způsobilostí na akreditovaném pracovišti. Je spolufinancováno ze státního rozpočtu. Dotace se poskytuje na úhradu nákladů spojených se vzděláváním rezidenta.

Zdroj: čtk, foto: redakce