01. června 2022
3 minuty čtení

Kraj Vysočina vyjednal u banky úvěr do jedné miliardy, úspory má u Sberbank

Kraj Vysočina vyjednal kontokorentní úvěr do jedné miliardy korun u Československé obchodní banky, která mu poskytuje i další bankovní služby. Návrh smlouvy dnes projednala rada kraje a doporučila ho schválit krajskému zastupitelstvu. Novinářům to řekl náměstek hejtmana Miroslav Houška (KDU-ČSL). Peníze bude kraj potřebovat na financování dotovaných projektů. Ve Sberbank CZ, která má vazby na Rusko, má blokovaných přibližně 2,4 miliardy korun. Zastupitelstvo kraje se sejde 14. června.

Krajská samospráva zvažuje kvůli zablokovaným úsporám otevření dvou kontokorentních úvěrů. "Zatím jsme si spočítali, že na letošní výdaje budeme stačit s tímto jedním rámcem, a o druhém vyjednáváme," řekl Houška. Kraj si podle něj zatím nemusel půjčovat peníze kvůli potížím se Sberbank. Využití peněz z prvního vyjednaného kontokorentního úvěru náměstek předpokládá až v posledním letošním čtvrtletí, pokud už do té doby bude možné podávat žádosti o evropské dotace na další krajské projekty.

O půjčku Vysočina požádala také ministerstvo financí, ale neuspěla. Hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) uvedl, že by ministerstvo nemohlo dát kraji bezúročný úvěr. "Ten trh běžný komerční je pro nás vlastně příznivější," řekl.

Kraj Vysočina měl pro letošek schválený rozpočet s výdaji skoro 16 miliard korun při očekávaných příjmech téměř 14 miliard korun. K vyrovnání rozdílu chtěl použít své úspory, případně kontokorentní úvěr.

Do konce léta bude snad jasno

Česká národní banka pravomocně odebrala bankovní licenci Sberbank CZ 2. května. Městský soud v Praze poté poslal banku do likvidace a jmenoval likvidátorkou Jiřinu Lužovou. ČTK řekla, že by chtěla mít nejpozději do konce léta jasno, zda banka půjde do likvidace, nebo do insolvence. Čím by prodej aktiv banky trval déle, tím více by banka podle ní ztrácela na hodnotě.

Likvidátorka by měla začít zpeněžovat majetek Sberbank CZ a postupně z výnosů prodeje majetku uspokojovat věřitele. V rámci likvidace jsou věřitelé uspokojováni poměrně, v rámci insolvenčního řízení podle pořadí daného zákonem.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: FB Kraj Vysočina