16. listopadu 2022
2 minuty čtení

Kraj Vysočina se chce ještě více zaměřit na neformální pečující, kteří se chtějí o své blízké starat doma

Kraj Vysočina bude od jara příštího roku pokračovat v činnosti na zlepšení péče o lidi v takzvaném sociálně - zdravotním pomezí. V následujících třech letech je připravený využít více než 70 milionů korun mimo jiné na financování krizových lůžek, rehabilitačního centra nebo vzdělávání sociálních pracovníků. Záměry budou navazovat na pilotní projekt, jehož cílem byly podle náměstkyně hejtmana Vysočiny Hany Hajnové (Piráti) návrhy legislativních změn k optimálnímu poskytování zdravotních a sociálních služeb.

Podpora neformálních pečujících 

"Jedním z klíčových bodů pro nás teď je podpora pro neformálně pečující, to znamená pro rodinu, která se chce o svého blízkého postarat a úplně neví, jak na to. V rámci tohoto projektu bychom rádi vyškolili personál, který bude know-how předávat," řekla Hajnová. Novou službou by měla být poradna, kde by se lidé dozvěděli, jak o své blízké pečovat či jaké služby nebo sociální dávky je k tomu možné využít.

Z projektu budou financovaná také krizová lůžka v době, kdy nebudou obsazená a tudíž hrazená z veřejných peněz. Krizová lůžka v nemocnicích využívají ti, kteří již nepotřebují zdravotní péči, ale řeší se jejich umístění do sociálního zařízení.

Pilotní projekt začal na Vysočině v roce 2019. Vysočina na něm spolupracovala s ministerstvy zdravotnictví a sociálních věcí a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou s cílem zajištění důstojnější a efektivnější péče o stárnoucí populaci.

Navrhované změny v legislativě podle Hajnové směřují k vytvoření integrované sociálně-zdravotní péče. Důležité je vyjasnit, do kdy je ještě člověk pacientem zdravotnického zařízení a od kdy se stává klientem sociální služby. V návrhu je také sloučení některých sociálních služeb, aby mohlo být jejich financování přehlednější, nebo změny v úhradové vyhlášce, které budou motivovat praktické lékaře k práci v pobytových zařízeních.

Zdroj: čtk
Foto: pixabay