09. května 2023
3 minuty čtení

Kraj Vysočina potvrdil, že na stavbu arény v Jihlavě dá městu půl miliardy korun

Kraj Vysočina potvrdil, že dá na stavbu Horácké multifunkční arény (HMA) v Jihlavě půl miliardy korun. Smlouvu o poskytnutí dotace městu dnes schválilo krajské zastupitelstvo 36 hlasy. Proti byl jeden hlas a pět zastupitelů se hlasování zdrželo. Vedení Jihlavy bude smlouvu s krajem schvalovat na mimořádném zastupitelstvu ve čtvrtek. Stavbu za 1,9 miliardy korun by chtěla radnice zahájit v nejbližší době. Očekává na ni také 300 milionů korun od Národní sportovní agentury.

Dotaci na arénu, která by měla významem přesahovat hranice kraje, slíbilo krajské zastupitelstvo Jihlavě v červnu 2021. "Byly tam stanoveny dvě podmínky, jednou z nich bylo zajištění dostatečných finančních zdrojů. Tato podmínka byla naplněna," řekla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti) před dnešním hlasováním. Podle úřadů také záměr nezakládá nedovolenou veřejnou podporu. "My jsme se v tomto obrátili na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Evropskou komisi, resp. Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž," uvedla náměstkyně. Upozornila také na část smlouvy, která se týká krajské kontroly u tohoto projektu.

"Já jsem slíbil kolegům z klubu, že se nebudu vyjadřovat k tomuto projektu, ostatně je to riziko podnikání statutárního města Jihlavy, jak ten projekt dopadne," řekl Radek Zlesák, zastupitel z hnutí ANO. Dodal, že by očekával preciznější smlouvu, včetně větší možnosti kontrolovat dotovanou stavbu krajem. "To tam bohužel není, z tohoto důvodu nemůžu být pro," řekl. Hnutí ANO je v krajském zastupitelstvu v opozici, ale v Jihlavě od loňských komunálních voleb tvoří radniční koalici s ODS a lidovci.

Letos by mohl kraj podle projednaného materiálu na arénu uvolnit 350 milionů korun, zbývajících 150 milionů pak do roku 2025.

Arénu, v níž budou vedle sportovních i kulturní a společenské akce, chce město postavit místo starého zimního stadionu poblíž centra. Demolice stadionu by mohla začít letos v létě, pokud se radnici podaří včas dohodnout s obyvateli domů v blízké Tyršově ulici. Chtějí garanci ochranných opatření před dopady stavby. Podali kvůli tomu námitku k vydání demoličního výměru a pak i námitku na ministerstvo pro místní rozvoj kvůli možné systémové podjatosti jihlavského stavebního úřadu a krajského úřadu. Koncem minulého měsíce obě strany informovaly o tom, že se dohoda rýsuje.

Starý zimní stadion v Jihlavě je od loňska kvůli špatnému zastřešení zavřený, hokejová Dukla hraje zápasy v Pelhřimově a Jindřichově Hradci. Stavbu nové arény chce zadat firmě GEMO, která ve výběrovém řízení podala nabídku s nejnižší cenou.

Zdroj: čtk
Foto: www.jihlava.cz