10. ledna 2023
2 minuty čtení

Kraj Vysočina plánuje, že postupně ukončí v nemocnicích testování na covid

Krajské nemocnice na Vysočině přestanou zřejmě v druhém čtvrtletí letošního roku testovat na covid-19. Podle hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS a STO) je o hrazené testování už malý zájem, ukončit testování provozované nemocnicemi je také výsledkem jednání s hygieniky, testování by se mělo přesunout do ordinací lékařů.

"Je to i po konzultaci s krajskou hygienickou stanicí, že začneme celý ten covid systém utlumovat. Epidemická situace teď není z pohledu čísel úplně příznivá, z pohledu dopadů se ale jeví jako ne příliš riziková nebo nebezpečná. Myslíme si, že období respiračních onemocnění teď kulminuje, to znamená, že v období prvního čtvrtletí budeme ještě vyčkávat, než to postupně utlumíme. Pokud se neprojeví nějaké vážné zdravotní dopady, tak to v druhém čtvrtletí opustíme," řekl Schrek.

Na Vysočině funguje rezervační systém, přes který je možné se nechat testovat na covid-19 na základně žádanky od lékaře i jako samoplátce. Za testování nehrazené pojišťovnami zaplatili lidé na Vysočině za prosinec loňského roku asi 43 000 korun, měsíc před tím to bylo asi 48 000 korun. V meziročním srovnání je to výrazně méně, když odpadla povinnost prokazovat se negativním testem. V listopadu 2021 stálo testování nepokryté zdravotním pojištěním lidi na Vysočině asi 2,6 milionu korun.

Zdroj: čtk
Foto: Ivona Kavalierová