30. prosince 2022
2 minuty čtení

Kraj Vysočina letos dokončil plán pro zvládání sucha

Kraj Vysočina letos dokončil plán pro zvládání sucha. Má podobu webové aplikace, která je propojená s řadou databází a dalšími zdroji aktuálních informací například od podniků povodí. Formou barevného semaforu v mapě bude upozorňovat na stav sucha v jednotlivých částech kraje. Veřejná část plánu bude po schválení na příslušných ministerstvech přístupná na krajských webových stránkách. Zpracování plánu stálo přes dva miliony korun, náklady z větší části pokryjí dotace.

Povinnost zpracování plánu pro sucho podle kraje vyplývá z vodního zákona, jeho vytvoření na Vysočině trvalo déle než rok. Ke schválení na ministerstvo životního prostředí a ministerstvo zemědělství hejtmanství plán odeslalo koncem letoška.

Kromě možnosti upozornění na stav sucha obsahuje nový krajský plán například informace o aktuálním stavu významných zdrojů vody a jejích uživatelích, o opatřeních ke snížení dopadu sucha, řešení nouzového zásobování vodou i postupy pro případ vyhlášení krizového stavu.

Aplikace bude podle hejtmana Vítězslava Schreka přínosem také pro konkrétní obce. „Bude zde možné i sledovat, jaká opatření obec přijala u podobných problémů v minulosti a jaký to mělo efekt," uvedl. Kromě údajů povinných ze zákona má totiž vysočinský plán nepovinnou část vytvořenou na základě údajů od téměř tří stovek obcí o dopadech sucha na zásobování obyvatel pitnou vodou, i ta se bude průběžně doplňovat a aktualizovat.

Zdroj: ČTK