09. listopadu 2022
3 minuty čtení

Kraj Vysočina dostal do září z daní pět miliard korun

Kraj Vysočina dostal do svého letošního rozpočtu z vybraných daní do konce září pět miliard korun. V porovnání se stejným obdobím minulého roku tyto příjmy stouply zhruba o 700 milionů korun, tedy o 16 procent. Největší výdaje měl kraj ve školství a v dopravě. 

Kraj původně počítal s příjmy z daní 5,5 miliardy korun za rok, později odhad zvýšil na 6,5 miliardy korun. Náměstek hejtmana Miroslav Houška (KDU-ČSL) uvedl, že to vycházelo z předpokladu ministerstva financí. "I první listopadová tranše tento trend de facto potvrzuje," uvedl.

Zástupci Kraje Vysočina dřív mluvili o tom, že vedle příjmů stoupají i výdaje, například za energie. Zastupitelstvo tedy uvolnilo přes tři miliony korun kvůli navýšení platových tarifů zaměstnanců úřadu od letošního září, což vyplývá z nařízení vlády.

Od ledna do konce září měl Kraj Vysočina podle zveřejněných údajů celkové příjmy 15,3 miliardy korun, bylo to 83 procent z celkové částky očekávané v upraveném rozpočtu za celý letošek.

Celkové výdaje měl Kraj Vysočina v prvních devíti letošních měsících za 16,1 miliardy. Mezi výdaji ale eviduje i 1,4 miliardy z celkových 2,4 miliardy korun svých úspor, které má blokované ve Sberbank CZ. Do školství dal Kraj do konce září 7,5 miliardy korun a na záležitosti spojené s dopravou 2,1 miliardy.

Peníze ve Sberbank?

Sberbank CZ odebrala Česká národní banka (ČNB) bankovní licenci, soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence banky zahájila ČNB 28. února. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Insolvenční správkyně Sberbank Jiřina Lužová podepsala tento týden v pondělí s Českou spořitelnou smlouvu o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia banky v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Kupní cena činí 41,053 miliardy korun. Uvedla, že v případě úspěšného vypořádání prodeje v první polovině roku 2023 by mohly být vyplaceny pohledávky věřitelů formou částečného rozvrhu již ve druhé polovině roku 2023.

Nabídka České spořitelny společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ by měla podle Lužové dostačovat ke stoprocentnímu uspokojení Garančního systému finančního trhu, fyzických osob a malých a středních podniků. S velkou pravděpodobností pak i k více než 90procentnímu uspokojení pohledávek krajů, měst, obcí a velkých firem.

Zdroj: čtk, Foto: redakce