03. prosince 2022
2 minuty čtení

Kraj Vysočina chystá projekty na úspory energií v budovách za 650 milionů korun

Kraj Vysočina připravuje projekty na snížení spotřeby energií ve svých budovách za 650 milionů korun. Kromě zateplení se týkají například i modernizace osvětlení, vzduchotechniky a topení. Fotovoltaické elektrárny by měly být osazené v dětském domově v Jemnici, třebíčském domově důchodců a v pelhřimovské nemocnici. Na tyto záměry chce Kraj dostat příspěvek z operačního programu Životní prostředí. Vyhlášení výzvy zaměřené na snižování energetické náročnosti veřejných budov se podle krajského webu dá očekávat v první polovině roku 2023.

"Zhruba před měsícem jsme ve spolupráci s Energetickou agenturou Vysočiny dokončili mapování všech krajských budov s cílem vytipovat z nich vhodné kandidáty pro realizaci projektů energetických úspor, instalaci fotovoltaiky a dalších technologií," uvedla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti). U prvních pěti z 27 vybraných objektů začala projektová příprava, která bude v součtu stát okolo 16 milionů korun.

Nejblíž k uskutečnění má projekt za 150 milionů korun, který se týká domova mládeže Střední uměleckoprůmyslové školy v Heleníně. "Zde budou realizační práce zahájeny už příští rok," uvedla náměstkyně hejtmana.

Další projekty, které mají přinést úspory energií, má kraj v plánu na objektu odborného výcviku v Náměšti nad Oslavou, který spadá pod Obchodní akademii a Hotelovou školu Třebíč, v jemnickém dětském domově a v domově pro seniory, který je v ulici Manželů Curieových v Třebíči. "Soustředíme se i na stravovací provoz Nemocnice Pelhřimov," uvedla Hajnová.

Na projekty zaměřené na úspory energií už kraj v minulých letech dostal z evropských fondů přes 120 milionů korun.

Zdroj: čtk, foto: redakce
 

Dále doporučujeme