01. listopadu 2022
2 minuty čtení

Kraj Vysočina bude od úterý zajišťovat dopravu v trase úzkokolejné tratě

Kraj Vysočina bude ode dneška zajišťovat dopravní obslužnost v trase úzkokolejné železnice na Pelhřimovsku. Vlaky na této trati nejezdí od 3. října, náhradní autobusovou dopravu tam do dneška zajišťovala firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), která je v úpadku. O odstoupení od smlouvy s dopravcem rozhodla krajská rada minulý měsíc. Na trase zatím zavede k nynějším autobusům víkendové autobusové spoje, další spoje přidá s novým jízdním řádem od 11. prosince.

Autobusová doprava bude pro kraj levnější, zároveň se zvýší počet obsluhovaných zastávek. Autobusy budou zastavovat přímo v obcích, zatímco teď museli jít lidé někde na vlakovou zastávku i kilometr.

Víkendové linky

Víkendové autobusové linky budou od listopadu nově zavedené na trase Kamenice nad Lipou – Černovice – Obrataň – Pacov. Kraj se ještě bude snažit o úpravy některých linek, aby lépe navazovaly na rychlíky v jihočeském Táboře. V novém jízdním řádu platném od 11. prosince bude zavedená nová autobusová linka, která bude jezdit mezi Kamenicí nad Lipou a Pacovem. Kraj také počítá s posílením spojů mezi Pelhřimovem, Kamenicí nad Lipou a Jindřichovým Hradcem.

Firma JHMD podala na sebe insolvenční návrh v září. Tvrdí, že jí Kraj Vysočina neplatí poplatek za použití dopravní cesty. Kraj Vysočina to odmítá, uvádí, že postupuje podle platné smlouvy. Autobusy místo vlaků dopravce nasadil od 3. října, protože mu skončila platnost osvědčení o bezpečnosti provozovatele dráhy.

Zdroj: čtk
Foto: pexels