17. června 2022
4 minuty čtení

Koupání na Vysočině: kam jo a kam raději ne?

Kam vyrazit v těchto dnech na Vysočině na koupačku? Podle KHS měly čistou vodu před týdnem Břevnická nádrž u Chotěboře, rybníky Velký Pařezitý a Malý Pařezitý poblíž Telče, biotop Malvíny v Třešti, zatopený lom u Horní Cerekve, rouchovanské veřejné koupaliště Stejskal i přehrady Trnávka a Dalešice. Bez obav se lidé mohou koupat také ve všech šesti sledovaných vodních plochách na Žďársku, což jsou rybníky Velké Dářko, Sykovec, Koupaliště, Medlov a Domanínský a Pilská nádrž.

Koupání zakázáno...

Na Vysočině 16. června hygienici vydali zákaz koupání v rybníku Ředkovec na Havlíčkobrodsku. Jeho voda je nebezpečná pro koupání, protože v ní je hodně sinic a chlorofylu, hrozí tam akutní poškození zdraví. Krajská hygienická stanice (KHS) o tom informovala na svém webu. Nevhodný ke koupání je v tomto okrese kvůli znečištění vody rybník Kachlička. Vloni se v těchto rybnících voda zkazila až v červenci.

Pracovníci stanice v posledních dnech na Vysočině kontrolovali jen tyto dva rybníky, které měly znečištěnou vodu už minulý týden. V Ředkovci se kvalita vody ještě zhoršila, Kachlička má podobné hodnocení jako minule.

Kdy se vydává zákaz koupání?

KHS má povinnost vydat zákaz koupání, pokud laboratorní rozbor prokáže, že ve vodě přírodního koupaliště byly překročené hygienické limity sledovaných ukazatelů a hrozí ohrožení zdraví lidí. O zákazu informuje veřejnost. "Záleží však na každém návštěvníkovi pláže, jak zodpovědně přistupuje ke svému zdraví a zdali tento zákaz dodrží," uvedla mluvčí stanice Jana Böhmová v tiskové zprávě před týdnem.

Při první letošní kontrole vody v minulém týdnu mělo na Vysočině vodu vhodnou ke koupání 15 z celkových 17 přírodních koupališť. Mírně zvýšené množství chlorofylu bylo jen v přehradě Sedlice.

Zdroj: čtk, foto: redakce, Velkopařezitý rybník, červenec 2021